14 480 €
J. Rinta-Jouppi Kuopio, Pohjois-Savo
Vaihtoautot, mallit ja hintatasot
14. suosituin merkki Suomessa (143 merkistä)*
*aktiivisten myynti-ilmoitusten määrässä mitattuna
Renault on Suomen 14. suosituin automerkki: myynnissä on 1 176 autoa, mikä on 1,7 % kaikista Suomessa myynnissä olevista autoista. Pyyntihintojen mediaani on 11 900 € ja keskiarvo 16 094 €; halvin auto maksaa 499 € ja kallein 101 655 €. Suosituimmat mallit ovat Clio, Megane ja Trafic. Yleisin käyttövoima on bensiini (47 % myynnissä olevista) ja yleisin korimalli viistoperä (31 %). Mittarilukema on keskimäärin 115 461 km. Myyntiajan mediaani on 11 päivää. Katsastuksen hylkäysprosentti oli keskimäärin 38,3 % vuoden 2025 määräaikaiskatsastuksissa.
1 / 8Clio
235 myynnissä · 420 myyty
1 / 8Laguna
37 myynnissä · 91 myyty
1 / 5Rafale
5 myynnissä
1 / 8Clio
235 myynnissä · 420 myyty
1 / 8Megane
163 myynnissä · 414 myyty
1 / 8Trafic
149 myynnissä · 247 myyty
1 / 8Master
103 myynnissä · 99 myyty
1 / 8Captur
94 myynnissä · 174 myyty
1 / 8Kadjar
63 myynnissä · 83 myyty
1 / 8Scenic
49 myynnissä · 42 myyty
1 / 85
40 myynnissä · 30 myyty
1 / 8Laguna
37 myynnissä · 91 myyty
1 / 8Symbioz
35 myynnissä · 13 myyty
1 / 8Kangoo
32 myynnissä · 42 myyty
1 / 8Arkana
31 myynnissä · 43 myyty
1 / 84
22 myynnissä · 19 myyty
1 / 8Grand Scenic
22 myynnissä · 46 myyty
1 / 8Twingo
22 myynnissä · 49 myyty
14 480 €
J. Rinta-Jouppi Kuopio, Pohjois-Savo
18 900 €
Rinta-Joupin Autoliike, Vantaa Petikko, Vantaa, Uusimaa
18 480 €
Auto Bassadone Espoo, Uusimaa
17 900 €
Kamux Worx Jyväskylä Hyötyautot, Jyväskylä, Keski-Suomi
19 900 €
Autotalo Pelttari Oy, Pori, Satakunta
19 900 €
Hämeen Auto / Hämeen Autovaruste Oy, Jyväskylä, Keski-Suomi
13 000 €
Yksityinen myyjä, Vantaa, Uusimaa
8 590 €
City Speed Oy Ltd, Loviisa, Uusimaa
27 890 €
Auto7, Tuusula, Uusimaa
31 800 €
Kamux Worx Oulu Hyötyautot, Oulu, Pohjois-Pohjanmaa
39 900 €
Hämeen Auto / Hämeen Autovaruste Oy, Jyväskylä, Keski-Suomi
44 900 €
Hämeen Auto / Hämeen Autovaruste Oy, Jyväskylä, Keski-Suomi
10 400 €
Saka Finland Oy Seinäjoki, Etelä-Pohjanmaa
21 900 €
Hämeen Auto / Hämeen Autovaruste Oy, Jyväskylä, Keski-Suomi
40 900 €
Keskusautohalli Oy, Salo, Varsinais-Suomi
42 900 €
Avain Vaunu / Hämeen Autovaruste Oy, Iisalmi, Pohjois-Savo
18 900 €
Hh Center Oy, Pori, Satakunta
10 900 €
Keskusautohalli Oy, Raisio, Varsinais-Suomi
21 900 €
Hh Center Oy, Pori, Satakunta
18 900 €
Rinta-Joupin Autoliike, Vantaa Petikko, Vantaa, Uusimaa
Hylkäys-% keskimäärin 38,3 % (27 110 katsastusta vuonna 2025, ajettujen kilometrien mediaani 142 000 km).
23. luotettavin 27 merkin joukossa vuoden 2025 määräaikaiskatsastuksissa.
Etu- ja taka-akselisto, jousitus ja iskunvaimennus, renkaat ja vanteet
Käyttö- ja seisontajarru, jarrudynamometrin testit, ajovakautus
Ohjausnivelet ja -tangot, ohjausvaihde
Pakokaasumittaus, OBD-järjestelmä sekä öljy-, neste- ja polttoainevuodot
Vuoden 2025 määräaikaiskatsastuksissa kirjattiin 17 929 hylkäykseen johtanutta vikaa 27 110 katsastuksessa. Loput 8 % vioista jakautuu muihin kohteisiin. Yleisin yksittäinen vikakohde oli etuakselisto (4 322 hylkäystä).
Luvut ovat vikojen eivätkä autojen lukumääriä: hylätyllä autolla on usein monta vikaa. Osuudet on laskettu kaikista hylkäykseen johtaneista vioista.
Hylkäysprosentit eivät ole suoraan vertailukelpoisia mallien välillä, koska ajetut kilometrit poikkeavat.
| Vuosimalli | Myynnissä | Pyyntihinta (mediaani) |
|---|---|---|
| 2026 | 116 | 33 890 € |
| 2025 | 86 | 34 980 € |
| 2024 | 38 | 27 390 € |
| 2023 | 61 | 24 480 € |
| 2022 | 117 | 18 900 € |
| 2021 | 72 | 15 900 € |
| 2020 | 51 | 13 890 € |
| 2019 | 63 | 12 580 € |
| 2018 | 51 | 9 800 € |
| 2017 | 88 | 8 440 € |
| 2016 | 78 | 8 395 € |
| 2015 | 35 | 6 900 € |
| 2014 | 28 | 6 400 € |
| 2013 | 21 | 4 890 € |
| 2012 | 20 | 4 400 € |
| 2011 | 29 | 4 980 € |
| 2010 | 15 | 4 390 € |
| 2009 | 15 | 2 990 € |
| 2008 | 21 | 2 970 € |
| 2007 | 23 | 2 750 € |
| 2006 | 30 | 2 825 € |
| 2005 | 36 | 1 995 € |
| 2004 | 31 | 1 500 € |
| 2003 | 20 | 1 100 € |
| 2002 | 21 | 1 495 € |
| 2001 | 6 | 2 995 € |
| 2000 | 10 | 1 525 € |
| 1999 | 7 | 2 490 € |
| 1997 | 4 | 5 200 € |
| 1996 | 2 | 1 800 € |
Arvonalenema keskimäärin 12,7 %/v
Keskimääräinen vaikutus pyyntihintaan hinta-arviomallin mukaan autoissa, joissa varuste on. Osuus on laskettu arvioiduista Renault-autoista. Pystyviiva palkissa ja ka.-luku kertovat saman varusteen keskimääräisen vaikutuksen kaikissa malleissa.
Myyntiaika (mediaani) 11 pv
Lisäksi yksityisillä myyjillä on 235 Renault-ilmoitusta. Määrät ovat myynnissä olevia ilmoituksia ketjuittain.
| Maakunta | Myynnissä | Osuus | Mediaanihinta |
|---|---|---|---|
| Uusimaa | 350 | 29 % | 12 995 € |
| Pirkanmaa | 137 | 11,3 % | 10 615 € |
| Varsinais-Suomi | 130 | 10,8 % | 11 945 € |
| Etelä-Pohjanmaa | 69 | 5,7 % | 10 625 € |
| Pohjois-Savo | 68 | 5,6 % | 14 165 € |
| Satakunta | 62 | 5,1 % | 14 185 € |
| Keski-Suomi | 55 | 4,6 % | 12 490 € |
| Päijät-Häme | 55 | 4,6 % | 9 790 € |
| Pohjois-Pohjanmaa | 53 | 4,4 % | 7 585 € |
| Kanta-Häme | 41 | 3,4 % | 12 490 € |
| Kymenlaakso | 41 | 3,4 % | 11 850 € |
| Etelä-Karjala | 32 | 2,6 % | 12 650 € |
| Pohjois-Karjala | 32 | 2,6 % | 8 870 € |
| Pohjanmaa | 24 | 2 % | 9 445 € |
| Etelä-Savo | 20 | 1,7 % | 6 990 € |
| Keski-Pohjanmaa | 16 | 1,3 % | 4 900 € |
| Lappi | 16 | 1,3 % | 9 445 € |
| Kainuu | 6 | 0,5 % | 6 945 € |
| Ahvenanmaa | 1 | 0,1 % | 2 100 € |
Napauta maakuntaa kartalta tai taulukosta.
Tilanne 30.6.2026, koko Manner-Suomi
Suomessa on liikennekäytössä 48 580 Renault-merkkistä henkilöautoa, 1,8 % koko henkilöautokannasta.
Yleisin käyttöönottovuosi on 2017, jolta autoja on liikennekäytössä 4 222. Ensimmäinen pylväs sisältää kaikki vuonna 1994 ja sitä ennen käyttöön otetut autot.
Luvut eivät sisällä Ahvenanmaan erillisrekisterissä olevia henkilöautoja.
440 autoa, 0,4 % kaikista käytettynä tuoduista
Myynnissä 1 225
Suomessa on myynnissä 1 176 käytettyä Renault-autoa. maksimi.fi listaa kaikki Renault-vaihtoautot hintoineen ja hinta-arvioineen; suurimpia myyjiä ovat Auto Bassadone, Kamux, Rinta-Joupin Autoliike.
Myynnissä olevien Renault-autojen pyyntihintojen mediaani on 11 900 € ja keskiarvo 16 094 €. Hinnat vaihtelevat välillä 499 €–101 655 €.
Uusien autojen hinnastoa emme ylläpidä, mutta käytettyjen Renault-autojen hintatason näet mallikohtaisesti. Pyyntihintojen mediaani on 11 900 €, ja edullisimmat alkavat 499 €:sta.
Edullisin malli on Laguna, jonka pyyntihintojen mediaani on 2 140 €. Kallein on Rafale (59 900 €).
Suosituin malli on Clio (235 autoa myynnissä). Seuraavaksi suosituimmat ovat Megane ja Trafic.
Renault on Suomen 14. suosituin automerkki: sen osuus kaikista myynnissä olevista autoista on 1,7 %.
Vuosimallien pyyntihintamediaanien perusteella Renault-auton arvo laskee keskimäärin 12,7 % vuodessa.
Renault-autojen hylkäysprosentti vuoden 2025 määräaikaiskatsastuksissa oli keskimäärin 38,3 % (27 110 katsastusta). Renault on 23. luotettavin 27 merkin joukossa. Koko maan keskiarvo oli 26,9 %. Hylkäysprosentit eivät ole suoraan vertailukelpoisia, koska ajetut kilometrit poikkeavat.
Myynnissä on 138 täyssähköistä Renault-autoa ja 32 ladattavaa hybridiä.
Myydyt Renault-autot olivat myynnissä tyypillisesti 11 päivää ennen myynnistä poistumista.
Yleisin käyttövoima on bensiini: 47 % myynnissä olevista Renault-autoista.
Myynnissä olevista Renault-autoista 42 % on automaattivaihteisia.
Myynnissä olevista Renault-autoista 81 % on autoliikkeiden ja 19 % yksityisten myyjien ilmoituksia.
Yleisin korimalli on viistoperä: 31 % myynnissä olevista.
Myynnissä olevien Renault-autojen mittarilukema on keskimäärin 115 461 km.
Eniten Renault-autoja on myynnissä maakunnassa Uusimaa (350 autoa). Seuraavaksi eniten niitä on myynnissä maakunnissa Pirkanmaa ja Varsinais-Suomi.
| 10 | 0 | 1 | – | – | 40 pv | – | – | – | – | – |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 12 | 0 | 1 | – | – | 5 pv | – | 2 | – | – | – |
| 16 | 0 | 1 | – | – | 5 pv | – | – | – | – | – |
| 19 | 3 | 1 | 1 992 € | 1 250–11 900 € | 45 pv | – | 2 | 1992 | 247 833 km | Avoauto |
| 4 | 22 | 19 | 35 645 € | 28 490–36 310 € | 14 pv | – | 114 | 2025 | 2 864 km | Maastoauto |
| 5 | 40 | 30 | 32 790 € | 25 900–37 900 € | 15 pv | – | 404 | 2026 | 2 931 km | Viistoperä |
| 9 | 1 | 2 | 2 600 € | 2 600–2 600 € | 32 pv | – | – | 1987 | 260 000 km | Porrasperä |
| Arkana | 31 | 43 | 19 880 € | 14 870–25 980 € | 19 pv | 4,9 % | 628 | 2022 | 62 597 km | Maastoauto |
| Captur | 94 | 174 | 14 530 € | 3 290–28 900 € | 14 pv | 1,6 % | 5 859 | 2021 | 86 060 km | Viistoperä |
| Clio | 235 | 420 | 7 780 € | 850–32 490 € | 11 pv | 1,5 % | 16 064 | 2017 | 92 056 km | Viistoperä |
| Espace | 11 | 7 | 13 500 € | 1 850–37 890 € | 12 pv | – | 286 | 2016 | 165 311 km | Tila-auto |
| Express | 4 | 2 | 16 235 € | 14 900–17 900 € | 22 pv | – | 237 | 2022 | 43 000 km | Muu |
| Grand Espace | 1 | 1 | 9 990 € | 9 990–9 990 € | 28 pv | – | – | 2006 | 196 000 km | Tila-auto |
| Grand Modus | 1 | 3 | 2 490 € | 2 490–2 490 € | 6 pv | – | 1 | 2008 | 195 000 km | Tila-auto |
| Grand Scenic | 22 | 46 | 4 695 € | 1 099–15 590 € | 14 pv | – | 1 | 2011 | 210 149 km | Tila-auto |
| Kadjar | 63 | 83 | 11 850 € | 7 290–20 400 € | 11 pv | 2,2 % | 2 927 | 2017 | 117 594 km | Farmari |
| Kangoo | 32 | 42 | 8 450 € | 1 300–26 880 € | 11 pv | 1,9 % | 1 755 | 2018 | 142 040 km | Muu |
| Kangoo Express | 5 | 6 | 6 900 € | 3 590–12 990 € | 11 pv | – | 153 | 2012 | 162 200 km | Muu |
| Koleos | 1 | 5 | 5 990 € | 5 990–5 990 € | 12 pv | – | 110 | 2009 | 229 000 km | Muu |
| Laguna | 37 | 91 | 2 140 € | 690–4 000 € | 9 pv | 1,3 % | 2 757 | 2004 | 260 915 km | Farmari |
| Mascott | 2 | 2 | 11 200 € | 9 500–12 900 € | 16 pv | – | 58 | 2012 | 129 123 km | Muu |
| Master | 103 | 99 | 24 800 € | 2 990–101 655 € | 22 pv | 3,1 % | 3 272 | 2022 | 127 166 km | Muu |
| Megane | 163 | 414 | 5 200 € | 499–41 900 € | 9 pv | 1,2 % | 14 037 | 2013 | 168 619 km | Farmari |
| Modus | 4 | 10 | 1 970 € | 1 450–2 950 € | 12 pv | – | 341 | 2005 | 198 950 km | Tila-auto |
| Safrane | 0 | 1 | – | – | 17 pv | – | 2 | – | – | – |
| Scenic | 49 | 42 | 39 880 € | 499–49 880 € | 10 pv | 9,2 % | 533 | 2024 | 73 101 km | Maastoauto |
| Talisman | 13 | 19 | 8 990 € | 7 980–16 590 € | 25 pv | – | 459 | 2017 | 204 077 km | Farmari |
| Trafic | 149 | 247 | 17 900 € | 2 150–49 990 € | 13 pv | 1,8 % | 8 897 | 2021 | 128 216 km | Muu |
| Trafic Bussi | 1 | 2 | 5 995 € | 5 995–5 995 € | 2 pv | – | – | 2009 | 256 000 km | Tila-auto |
| Twingo | 22 | 49 | 3 990 € | 1 500–7 750 € | 11 pv | 1,7 % | 1 270 | 2012 | 127 777 km | Viistoperä |
| Zoe | 9 | 34 | 10 900 € | 4 800–16 990 € | 16 pv | – | 793 | 2020 | 90 061 km | Viistoperä |
| 14 | 1 | 0 | 3 995 € | 3 995–3 995 € | – | – | – | 1978 | 46 000 km | Viistoperä |
| 21 | 0 | 1 | – | – | 18 pv | – | – | – | – | – |
| 6 | 1 | 1 | 8 950 € | 8 950–8 950 € | 3 pv | – | 1 | 1974 | 32 346 km | Viistoperä |
| Alaskan | 1 | 0 | 22 800 € | 22 800–22 800 € | – | – | – | 2019 | 293 000 km | Avolava |
| Austral | 2 | 2 | 30 240 € | 27 990–32 490 € | 24 pv | – | 143 | 2025 | 34 000 km | Maastoauto |
| Avantime | 0 | 1 | – | – | 28 pv | – | – | – | – | – |
| Caravelle | 0 | 1 | – | – | 2 pv | – | 3 | – | – | – |
| Dauphine | 0 | 1 | – | – | 3 pv | – | 5 | – | – | – |
| Fluence | 0 | 1 | – | – | 11 pv | – | 6 | – | – | – |
| Logan | 0 | 1 | – | – | 21 pv | – | 13 | – | – | – |
| Mégane Sedan | 0 | 2 | – | – | 7 pv | – | – | – | – | – |
| Muu | 0 | 2 | – | – | 5 pv | – | – | – | – | – |
| Rafale | 5 | 0 | 59 900 € | 45 900–63 880 € | – | – | 33 | 2026 | 12 200 km | Maastoauto |
| Sport | 0 | 1 | – | – | 28 pv | – | 1 | – | – | – |
| Symbioz | 35 | 13 | 33 900 € | 27 900–39 035 € | 9 pv | – | 335 | 2025 | 6 172 km | Maastoauto |
| Trafic Combi | 5 | 0 | 51 900 € | 25 500–62 800 € | – | – | – | 2024 | 49 800 km | Tila-auto |
| Trafic Passenger | 7 | 1 | 15 900 € | 6 999–26 840 € | 8 pv | – | – | 2016 | 210 478 km | Tila-auto |
| Twizy | 1 | 2 | 6 199 € | 6 199–6 199 € | 21 pv | – | 18 | 2019 | 2 627 km | Muu |
| Wind | 0 | 1 | – | – | 28 pv | – | 2 | – | – | – |