Vuoden 2014 Renault Captur TCe 120 EDC-aut Dynamique on etuvetoinen maastoauto, bensiinikäyttöinen ja automaattivaihteinen. Moottorin tilavuus on 1,2 litraa ja teho 88 kW eli 120 hevosvoimaa.

Pyyntihinta on 7 490 € (lisäksi 349 € toimistomaksu). Tämän auton myyntitodennäköisyys seuraavan 7 päivän aikana on noin 32 %.

maksimi.fi ei laske tälle autolle hinta-arviota, koska tämä versio on vertailuautojen joukossa liian harvinainen. Autoliike myy tämän mallin auton tyypillisesti noin 14 päivässä ja yksityinen myyjä noin 10 päivässä.

Mittarissa on 146 000 km, eli autolla on ajettu noin 12 000 km vuodessa. Auto on katsastettu 9/2025, ja seuraava katsastus on arviolta 9/2026.

Huomionarvoiset varusteet:

  • Avaimeton käynnistys
  • Pysäköintitutka

Auto on ollut kaupan kerran aiemmin maksimi.fi:n seurannassa: se myytiin 1.7.2026 hintaan 7 490 €, mittarilukemalla 146 000 km.

Auton pitäminen maksaa arviolta:

Ajoneuvovero ja vakuutus ovat yhteensä noin 730 € vuodessa.

Auton alkuperäinen rengaskoko on 205/55 R17.

Myyjänä on Kamux (Tampere).

Auto on ollut myynnissä 26 päivää, 4.7.2026 alkaen. Ilmoitus on uusittu kesken myynnin.

Perustiedot

Rekisterinumero
BRP-242
Mittarilukema
146 000 km
carVertical Varmenna mittarilukeman aitous
20 % alennus
Moottori
1,2 l, Bensiini
Vuosimalli
2014
Vaihteisto
Automaatti
Vetotapa
Etuveto
Toimistomaksu
349 €
Korimalli
Maastoauto
Auton tyyppi
Henkilöauto
Väri
Oranssi
Rengaskoko
205/55 R17
Vannekoko
17″
Avaimia
2
Liikennekäytössä Suomessa
275 kpl
Ohjauslaite
Vasemmalla
VIN-numero
VF12R401E50121579
maksimi.fi-ID
20084
Nettiauto-ID
15951159

Tekniset tiedot

Teho
88 kW / 120 hv
Kiihtyvyys (0–100)
10,9 s
Huippunopeus
192 km/h
Polttoaineen kulutus
6,6 l/100 km (kaupunki)
Henkilömäärä
5
Ovien lukumäärä
4
Vaihteiden lukumäärä
6
Sylinterit
4
Ahdin
Kyllä
CO2-päästöt
125 g/km
Omamassa
1 255 kg
Kokonaismassa
1 726 kg
Suurin vetopaino
1 200 kg
Vetomassa (ei jarruja)
625 kg
Mitat (p × l × k)
4 122 × 1 778 × 1 566 mm
Ensirekisteröinti
15.9.2014
Viimeisin katsastus
9/2025
Tyyppihyväksyntänumero
e2*2001/116*0327*70

Vaihteisto
Automaatti

Varusteet

  • Avaimeton käynnistys
  • Pysäköintitutka

Varusteluarvio

Pyyntihinta: 7 490 €

Ei arviota

Ei hinta-arviota: tämä versio on vertailuautojen joukossa liian harvinainen.

7 000 €7 200 €7 400 €7 600 €7 800 €8 000 €1.7.202621.7.202611.8.202631.8.2026
PäiväHintaMuutosIlmoitus
1.7.20267 490 €Kamux
4.7.20267 490 €Kamux Tampere Lakalaiva
15.7.20267 490 €Kamux Tampere Lakalaiva
28.8.20267 490 €Kamux Tampere Lakalaiva

Seuraava katsastus arviolta 9/2026

Aikaa on alle kuukausi. Yli 10-vuotias auto katsastetaan vuosittain. Ilmoituksen mukaan auto on katsastettu 9/2025.

Tarkista Traficomista

Hylkäykset samassa mallisarjassa

Mallisarjasta Renault CAPTUR (käyttöönottovuosi 2014) katsastettiin vuonna 2025 yhteensä 260 autoa. Niistä kirjattiin 113 hylkäykseen johtanutta vikaa, eli 43,5 vikaa sataa katsastusta kohti. Saman ikäisillä autoilla koko maassa luku on 29,4. Vikoja on siis selvästi enemmän kuin samanikäisissä autoissa keskimäärin.

Hylkäysten syyt, vikaa sataa katsastusta kohti

  • Tämä mallisarja
  • Kaikki autot
  1. Akselisto ja jousitus 26,5

    69 vikaa, Kaikki autot 14,3

    Etu- ja taka-akselisto, jousitus ja iskunvaimennus, renkaat ja vanteet

  2. Jarrut 10,8

    28 vikaa, Kaikki autot 7,7

    Käyttö- ja seisontajarru, jarrudynamometrin testit, ajovakautus

  3. Päästöt ja vuodot 1,9

    5 vikaa, Kaikki autot 2,5

    Pakokaasumittaus, OBD-järjestelmä sekä öljy-, neste- ja polttoainevuodot

Loput 9,7 % vioista jakautuu muihin kohteisiin. Eniten korjauskehotuksia tuli kohteesta valot ja sähkölaitteet (92 kpl). Ajokilometrien mediaani 117 000 km.

Myyntijaksot

Kamux, Tampere Lakalaiva 1 pv
Kamux Tampere Lakalaiva, Tampere, Pirkanmaa 26 pv myynnissä
1.7.202621.7.202611.8.202631.8.2026

kauppa

Harmaa katko: ilmoitus oli poissa myynnistä, eikä kauppaa havaittu.

Kaupat

MyytyHintaMittarilukemaMyyntiaikaMyyjä
1.7.20267 490 € 146 000 km 1 pvKamux, Tampere Lakalaiva

Ilmoituksen muutokset

PäiväMikäMuutos
28.8.2026Ilmoitus uusittu Kamux Tampere Lakalaivakuvausteksti muuttui
15.7.2026Ilmoitus uusittu Kamux Tampere Lakalaivakuvausteksti muuttui
4.7.2026Myyjä vaihtui KamuxKamux Tampere Lakalaiva

Katso tarkemmat historiatiedot carVerticalista: raportti kokoaa auton mittarilukemat, mahdolliset vauriot, aiemmat omistajat ja rekisteröinnit.

Katso historiaraportti
MAKSIMI −20 % raportista
Palvelun tarjoaa carVertical

Autoliikkeeltä ostaessa kannattaa kysyä rahoitustarjous suoraan liikkeestä. Ennen sitä kannattaa kuitenkin hakea lainatarjous myös Rahalaitokselta: näet vertailukohdan liikkeen tarjoukselle ja voit neuvotella paremmat ehdot.

Tarjousten katsominen on maksutonta eikä velvoita mihinkään. Rahalaitos kilpailuttaa puolestasi jopa 25 luotonantajaa yhdellä hakemuksella.

500 € 70 000 €
9 vuotta
1 vuosi 9 vuotta
Arvioitu kuukausierä n. 94 €/kk
Katso tarjoukset
Kilpailutuksen tarjoaa Rahalaitos

Kuluttajansuojalain mukainen todellinen vuosikorko on 7,48 % laskettuna lainasummalle 7 500 €, kun takaisinmaksuaika on 9 vuotta, tilinhoitomaksu 5 €, avausmaksu 35 € ja nimelliskorko 5,80 %. Takaisinmaksettava summa on tällöin 10 215 €, eli 94 €/kk. Luottokortin todellinen vuosikorko voi olla 18,97 % laskettuna käytetylle lainalle 1 500 €, kun takaisinmaksuaika on yksi vuosi ja nimelliskorko on 17,50 %. Takaisinmaksettava summa on tällöin yhteensä 1 646 € eli 146 € kuukaudessa. Lopullinen todellisen vuosikoron määrä, laina-aika ja lainan kuukausierä ovat lainasopimuksessa. Luotonantajat tekevät lainasopimuksen asiakaskohtaiseen arvioon perustuen. Tarjottava nimelliskorko voi vaihdella välillä 4,19 % – 20 % ja vuosittaiset lainakustannukset välillä 0 – 150 €. Tarjottava laina-aika vaihtelee 1–20 vuoden välillä. Tarjottavat lainasummat ovat 500 € – 70 000 €.

Ajoneuvovero vuonna 2026 voimassa olevien verotaulukoiden mukaan.

  • Perusvero 153 €/v
  • Käyttövoimavero 0 €/v
  • Ajoneuvovero yhteensä 153 €/v

Perusvero määräytyy CO₂-päästöstä (NEDC), 125 g/km.

Vuonna 2014 ensirekisteröityjen bensiinikäyttöisten henkilöautojen keskipäästö oli 127,2 g/km (NEDC). Tämän auton päästö on 2 g/km pienempi.

Arvioitu vuotuinen vakuutusmaksu (liikennevakuutus + laajakasko).

Kuljettajan ikä 45 v
  • Liikennevakuutus220 €/v
  • Laajakasko360 €/v
  • Vakuutus yhteensä580 €/v

≈ 48 €/kk

Pyydä tarjous
Palvelun tarjoaa POP Vakuutus

Lopullinen hinta riippuu mm. vahinkohistoriasta ja asuinpaikasta, ja se määräytyy tarjouksessa.

Muista tarkistaa renkaiden kunto myyjältä.

Renault Captur (2013–2020) · 1.2 Tce. (88kW)

Tähän autoon sopivat rengaskoot

  • 205/55 R17 Alkuperäinen
  • 225/35 R20 Suositeltu
  • 225/40 R19 Suositeltu
  • 225/45 R18 Suositeltu
  • 225/50 R17 Suositeltu
  • 205/60 R16 Suositeltu
  • 195/65 R15 Suositeltu

Tähän autoon sopivat vannekoot

15″
16″
17″
18″
19″
20″

Alkuperäinen vannekoko: 17″

Mitä koot tarkoittavat?

Renkaatvaihtoon.fi takaa, että renkaat sopivat juuri tähän autoon (BRP-242).

Tilaa renkaat Katso myös vanteet →

Usein kysyttyä tästä autosta

Mikä auto on rekisterinumerolla BRP-242?

BRP-242 on vuoden 2014 Renault Captur TCe 120 EDC-aut Dynamique, jonka mittarilukema on 146 000 km. Auto on myynnissä hintaan 7 490 €.

Paljonko Renault Captur TCe 120 EDC-aut Dynamique maksaa?

Renault Captur TCe 120 EDC-aut Dynamique on myynnissä hintaan 7 490 €.

Kuinka kauan tämä auto on ollut myynnissä?

Auto on ollut myynnissä vähintään 26 päivää: ensimmäinen ilmoitus tuli maksimi.fi:n seurantaan 4.7.2026, ja ilmoitus on sen jälkeen uusittu.

Onko tämä auto ollut kaupan aiemmin?

Kyllä: autolla on yksi aiempi myyntikerta. Edellisen kerran auto myytiin 1.7.2026 hintaan 7 490 €.

Minkä vuosimallin auto on?

Auto on vuosimallia 2014 ja se on ensirekisteröity 15.9.2014.

Paljonko autolla on ajettu?

Auton mittarilukema on 146 000 km.

Milloin auto pitää katsastaa seuraavan kerran?

Ilmoituksen tietojen perusteella seuraava katsastus on arviolta 9/2026. Yli 10-vuotias auto katsastetaan vuosittain.

Kuinka usein tämä malli hylätään katsastuksessa?

Mallisarjan Renault CAPTUR (käyttöönottovuosi 2014) autoista hylättiin määräaikaiskatsastuksessa 30,8 % vuonna 2025 (260 katsastusta, ajokilometrien mediaani 117 000 km). Hylkäysprosentit eivät ole suoraan vertailukelpoisia mallien välillä, koska ajetut kilometrit poikkeavat.

Kuinka yleinen vuoden 2014 Renault on Suomessa?

Suomessa oli 30.6.2026 liikennekäytössä 1 472 vuonna 2014 käyttöön otettua Renault-merkkistä henkilöautoa. Se on 1,3 % kaikista sinä vuonna käyttöön otetuista autoista, ja 19. yleisin merkki tuolta vuodelta 31 merkin joukossa. Yleisin käyttövoima tässä joukossa on bensiini (89,1 %). Luku on tilannekuva koko autokannasta, ei myynnissä olevien määrä.

Mistä tämän vuosimallin hylkäykset katsastuksessa tulevat?

Mallisarjan Renault CAPTUR (käyttöönottovuosi 2014) vuoden 2025 katsastuksissa hylkäykseen johtaneet viat tulivat useimmiten näistä kohteista: akselisto ja jousitus, jarrut, päästöt ja vuodot. Vikoja kirjattiin 43,5 sataa katsastusta kohti, kun saman ikäisillä autoilla koko maassa luku on 29,4. Luvut ovat vikojen eivätkä autojen lukumääriä ja koskevat mallisarjaa, eivät tätä yksittäistä autoa.

Millä käyttövoimalla ja vaihteistolla auto on?

Käyttövoima on bensiini ja vaihteisto on automaatti.

Mitä varusteita autossa on?

Huomionarvoisia varusteita ovat muun muassa Avaimeton käynnistys, Pysäköintitutka. Koko varustelista on tällä sivulla.

Paljonko auton ajoneuvovero on?

Ajoneuvovero on 153 € vuodessa. Summa muodostuu perusverosta, joka määräytyy CO₂-päästöstä tai kokonaismassasta, ja käyttövoimaverosta, jota maksetaan muusta käyttövoimasta kuin bensiinistä.

Mikä rengaskoko autoon sopii?

Auton alkuperäinen rengaskoko on 205/55 R17.

Missä Renault Captur TCe 120 EDC-aut Dynamique sijaitsee?

Auton sijaintimaakunta on Pirkanmaa (Tampere, Pirkanmaa).

Paljonko auton pitäminen maksaa vuodessa?

Arvio on 733 € vuodessa: ajoneuvovero 153 €, vakuutus 580 €. Vakuutus ja energia ovat arvioita, ajoneuvovero on laskettu auton omista tiedoista.

Kuka autoa myy?

Myyjänä on Kamux (Tampere).

Mistä näen tämän auton hintahistorian?

Tältä sivulta näet auton pyyntihinnan muutokset, myyntijaksot ja ilmoitukseen tehdyt muutokset.