Vuoden 2017 Renault Captur TCe 120 EDC-aut Dynamique on etuvetoinen viistoperä, bensiinikäyttöinen ja automaattivaihteinen. Moottorin tilavuus on 1,2 litraa ja teho 87 kW eli 118 hevosvoimaa.

Pyyntihinta on 11 400 € (lisäksi 299 € toimistomaksu). Se on 1 300 € (13 %) yli maksimi.fi:n arvioiman markkinahinnan 10 100 €. Arvio perustuu 127 vastaavaan autoon.

Autoliike myy tämän mallin auton tyypillisesti noin 14 päivässä ja yksityinen myyjä noin 10 päivässä.

Mittarissa on 78 000 km, eli autolla on ajettu noin 9 000 km vuodessa. Auto on katsastettu 7/2025, ja seuraava katsastus on arviolta 7/2027.

Auton pitäminen maksaa arviolta:

Ajoneuvovero ja vakuutus ovat yhteensä noin 790 € vuodessa.

Auton alkuperäinen rengaskoko on 205/55 R17. Ilmoituksen mukaan kaupassa on kahdet renkaat.

Myyjänä on Astrum Auto (Salo).

Auto on ollut myynnissä 46 päivää, 17.7.2026 alkaen.

Perustiedot

Rekisterinumero
VZH-211
Mittarilukema
78 000 km
carVertical Varmenna mittarilukeman aitous
20 % alennus
Moottori
1,2 l, Bensiini
Vuosimalli
2017
Vaihteisto
Automaatti
Vetotapa
Etuveto
Toimistomaksu
299 €
Korimalli
Viistoperä
Auton tyyppi
Henkilöauto
Väri
Sininen
Rengaskoko
205/55 R17
Vannekoko
17″
Rengassarjat
2
Liikennekäytössä Suomessa
416 kpl
Ohjauslaite
Vasemmalla
VIN-numero
VF12RAU1D57282439
maksimi.fi-ID
127117
Nettiauto-ID
15866705

Tekniset tiedot

Teho
87 kW / 118 hv
Huippunopeus
192 km/h
Polttoaineen kulutus
7 l/100 km (kaupunki)
Henkilömäärä
5
Ovien lukumäärä
4
Vaihteiden lukumäärä
6
Sylinterit
4
Ahdin
Kyllä
CO2-päästöt
125 g/km
Omamassa
1 259 kg
Kokonaismassa
1 723 kg
Suurin vetopaino
1 200 kg
Vetomassa (ei jarruja)
625 kg
Mitat (p × l × k)
4 122 × 1 778 × 1 566 mm
Ensirekisteröinti
14.7.2017
Viimeisin katsastus
7/2025
Tyyppihyväksyntänumero
e2*2001/116*0327*79

Vaihteisto
Automaatti

Varusteet

Ilmoituksesta ei tunnistettu erikseen huomioitavia varusteita.

Varusteluarvio

Pyyntihinta: 11 400 €

Selvästi yli markkinahinnan

Markkinahinta-arvio 10 100 €

Perustuu pyyntihintoihin

Verrattu 127 saman mallin lähivuosimallien autoon (myynnissä olevat ja äskettäin myynnistä poistuneet ilmoitukset).

Arvion muodostuminen

  • Perusarvo (Renault Captur, vm. 2017) 9 430 €
  • Automaattivaihteisto +650 €
  • Autoliikkeen myymä +20 €
  • Markkinahinta-arvio 10 100 €

Ei hinnanmuutoksia seuranta-aikana.

Seuraava katsastus arviolta 7/2027

Aikaa on noin 10 kuukautta. Alle 10-vuotias auto katsastetaan kahden vuoden välein. Ilmoituksen mukaan auto on katsastettu 7/2025.

Tarkista Traficomista

Hylkäykset samassa mallisarjassa

Mallisarjasta Renault CAPTUR (käyttöönottovuosi 2017) katsastettiin vuonna 2025 yhteensä 158 autoa. Niistä kirjattiin 69 hylkäykseen johtanutta vikaa, eli 43,7 vikaa sataa katsastusta kohti. Saman ikäisillä autoilla koko maassa luku on 24,2. Vikoja on siis selvästi enemmän kuin samanikäisissä autoissa keskimäärin.

Hylkäysten syyt, vikaa sataa katsastusta kohti

  • Tämä mallisarja
  • Kaikki autot
  1. Akselisto ja jousitus 24,7

    39 vikaa, Kaikki autot 12,8

    Etu- ja taka-akselisto, jousitus ja iskunvaimennus, renkaat ja vanteet

  2. Jarrut 15,2

    24 vikaa, Kaikki autot 5,1

    Käyttö- ja seisontajarru, jarrudynamometrin testit, ajovakautus

  3. Ajoneuvon tunnistus 1,9

    3 vikaa, Kaikki autot 0,5

    Rekisterikilvet ja -merkinnät, valmistenumero ja asiapaperit

Eniten korjauskehotuksia tuli kohteesta valot ja sähkölaitteet (38 kpl). Ajokilometrien mediaani 92 000 km.

Myyntijaksot

Astrum Auto Oy, Salo, Varsinais-Suomi 46 pv myynnissä
17.7.20261.8.202617.8.20261.9.2026

Kaupat

Ei aiempia kauppoja tiedossa.

Katso tarkemmat historiatiedot carVerticalista: raportti kokoaa auton mittarilukemat, mahdolliset vauriot, aiemmat omistajat ja rekisteröinnit.

Katso historiaraportti
MAKSIMI −20 % raportista
Palvelun tarjoaa carVertical

Autoliikkeeltä ostaessa kannattaa kysyä rahoitustarjous suoraan liikkeestä. Ennen sitä kannattaa kuitenkin hakea lainatarjous myös Rahalaitokselta: näet vertailukohdan liikkeen tarjoukselle ja voit neuvotella paremmat ehdot.

Tarjousten katsominen on maksutonta eikä velvoita mihinkään. Rahalaitos kilpailuttaa puolestasi jopa 25 luotonantajaa yhdellä hakemuksella.

500 € 70 000 €
10 vuotta
1 vuosi 10 vuotta
Arvioitu kuukausierä n. 130 €/kk
Katso tarjoukset
Kilpailutuksen tarjoaa Rahalaitos

Kuluttajansuojalain mukainen todellinen vuosikorko on 7,48 % laskettuna lainasummalle 7 500 €, kun takaisinmaksuaika on 9 vuotta, tilinhoitomaksu 5 €, avausmaksu 35 € ja nimelliskorko 5,80 %. Takaisinmaksettava summa on tällöin 10 215 €, eli 94 €/kk. Luottokortin todellinen vuosikorko voi olla 18,97 % laskettuna käytetylle lainalle 1 500 €, kun takaisinmaksuaika on yksi vuosi ja nimelliskorko on 17,50 %. Takaisinmaksettava summa on tällöin yhteensä 1 646 € eli 146 € kuukaudessa. Lopullinen todellisen vuosikoron määrä, laina-aika ja lainan kuukausierä ovat lainasopimuksessa. Luotonantajat tekevät lainasopimuksen asiakaskohtaiseen arvioon perustuen. Tarjottava nimelliskorko voi vaihdella välillä 4,19 % – 20 % ja vuosittaiset lainakustannukset välillä 0 – 150 €. Tarjottava laina-aika vaihtelee 1–20 vuoden välillä. Tarjottavat lainasummat ovat 500 € – 70 000 €.

Ajoneuvovero vuonna 2026 voimassa olevien verotaulukoiden mukaan.

  • Perusvero 153 €/v
  • Käyttövoimavero 0 €/v
  • Ajoneuvovero yhteensä 153 €/v

Perusvero määräytyy CO₂-päästöstä (NEDC), 125 g/km.

Vuonna 2017 ensirekisteröityjen bensiinikäyttöisten henkilöautojen keskipäästö oli 118,5 g/km (NEDC). Tämän auton päästö on 7 g/km suurempi.

Arvioitu vuotuinen vakuutusmaksu (liikennevakuutus + laajakasko).

Kuljettajan ikä 45 v
  • Liikennevakuutus220 €/v
  • Laajakasko420 €/v
  • Vakuutus yhteensä640 €/v

≈ 53 €/kk

Pyydä tarjous
Palvelun tarjoaa POP Vakuutus

Lopullinen hinta riippuu mm. vahinkohistoriasta ja asuinpaikasta, ja se määräytyy tarjouksessa.

Ilmoituksen mukaan kaupassa on kahdet renkaat.

Muista tarkistaa renkaiden kunto myyjältä.

Renault Captur (2013–2020) · 1.2 Tce. (88kW)

Tähän autoon sopivat rengaskoot

  • 205/55 R17 Alkuperäinen
  • 225/35 R20 Suositeltu
  • 225/40 R19 Suositeltu
  • 225/45 R18 Suositeltu
  • 225/50 R17 Suositeltu
  • 205/60 R16 Suositeltu
  • 195/65 R15 Suositeltu

Tähän autoon sopivat vannekoot

15″
16″
17″
18″
19″
20″

Alkuperäinen vannekoko: 17″

Mitä koot tarkoittavat?

Renkaatvaihtoon.fi takaa, että renkaat sopivat juuri tähän autoon (VZH-211).

Tilaa renkaat Katso myös vanteet →

Usein kysyttyä tästä autosta

Mikä auto on rekisterinumerolla VZH-211?

VZH-211 on vuoden 2017 Renault Captur TCe 120 EDC-aut Dynamique, jonka mittarilukema on 78 000 km. Auto on myynnissä hintaan 11 400 €.

Paljonko Renault Captur TCe 120 EDC-aut Dynamique maksaa?

Renault Captur TCe 120 EDC-aut Dynamique on myynnissä hintaan 11 400 €.

Onko tämän auton hinta hyvä?

maksimi.fi:n hinta-arvion mukaan pyyntihinta on selvästi yli markkinahinnan (arvioitu markkinahinta 10 100 €).

Kuinka kauan tämä auto on ollut myynnissä?

Auto on ollut myynnissä vähintään 46 päivää. Ilmoitus tuli maksimi.fi:n seurantaan 17.7.2026.

Onko tämä auto ollut kaupan aiemmin?

Autolla ei ole aiempia toteutuneita myyntejä.

Minkä vuosimallin auto on?

Auto on vuosimallia 2017 ja se on ensirekisteröity 14.7.2017.

Paljonko autolla on ajettu?

Auton mittarilukema on 78 000 km.

Milloin auto pitää katsastaa seuraavan kerran?

Ilmoituksen tietojen perusteella seuraava katsastus on arviolta 7/2027. Alle 10-vuotias auto katsastetaan kahden vuoden välein.

Kuinka usein tämä malli hylätään katsastuksessa?

Mallisarjan Renault CAPTUR (käyttöönottovuosi 2017) autoista hylättiin määräaikaiskatsastuksessa 27,2 % vuonna 2025 (158 katsastusta, ajokilometrien mediaani 92 000 km). Hylkäysprosentit eivät ole suoraan vertailukelpoisia mallien välillä, koska ajetut kilometrit poikkeavat.

Kuinka yleinen vuoden 2017 Renault on Suomessa?

Suomessa oli 30.6.2026 liikennekäytössä 4 222 vuonna 2017 käyttöön otettua Renault-merkkistä henkilöautoa. Se on 3,1 % kaikista sinä vuonna käyttöön otetuista autoista, ja 12. yleisin merkki tuolta vuodelta 31 merkin joukossa. Yleisin käyttövoima tässä joukossa on bensiini (88,7 %). Luku on tilannekuva koko autokannasta, ei myynnissä olevien määrä.

Mistä tämän vuosimallin hylkäykset katsastuksessa tulevat?

Mallisarjan Renault CAPTUR (käyttöönottovuosi 2017) vuoden 2025 katsastuksissa hylkäykseen johtaneet viat tulivat useimmiten näistä kohteista: akselisto ja jousitus, jarrut, ajoneuvon tunnistus. Vikoja kirjattiin 43,7 sataa katsastusta kohti, kun saman ikäisillä autoilla koko maassa luku on 24,2. Luvut ovat vikojen eivätkä autojen lukumääriä ja koskevat mallisarjaa, eivät tätä yksittäistä autoa.

Millä käyttövoimalla ja vaihteistolla auto on?

Käyttövoima on bensiini ja vaihteisto on automaatti.

Paljonko auton ajoneuvovero on?

Ajoneuvovero on 153 € vuodessa. Summa muodostuu perusverosta, joka määräytyy CO₂-päästöstä tai kokonaismassasta, ja käyttövoimaverosta, jota maksetaan muusta käyttövoimasta kuin bensiinistä.

Mikä rengaskoko autoon sopii?

Auton alkuperäinen rengaskoko on 205/55 R17.

Missä Renault Captur TCe 120 EDC-aut Dynamique sijaitsee?

Auton sijaintimaakunta on Varsinais-Suomi (Salo, Varsinais-Suomi).

Paljonko auton pitäminen maksaa vuodessa?

Arvio on 793 € vuodessa: ajoneuvovero 153 €, vakuutus 640 €. Vakuutus ja energia ovat arvioita, ajoneuvovero on laskettu auton omista tiedoista.

Kuka autoa myy?

Myyjänä on Astrum Auto (Salo).

Mistä näen tämän auton hintahistorian?

Tältä sivulta näet auton pyyntihinnan muutokset, myyntijaksot ja ilmoitukseen tehdyt muutokset.