12 500 €
Yksityinen myyjä, Nivala, Pohjois-Pohjanmaa
Vaihtoautot, mallit ja hintatasot
30. suosituin merkki Suomessa (143 merkistä)*
*aktiivisten myynti-ilmoitusten määrässä mitattuna
Saab on Suomen 30. suosituin automerkki: myynnissä on 230 autoa, mikä on 0,4 % kaikista Suomessa myynnissä olevista autoista. Pyyntihintojen mediaani on 3 900 € ja keskiarvo 5 512 €; halvin auto maksaa 800 € ja kallein 28 000 €. Suosituimmat mallit ovat 9-3, 9-5 ja 900. Yleisin käyttövoima on bensiini (85 % myynnissä olevista) ja yleisin korimalli porrasperä (44 %). Mittarilukema on keskimäärin 276 461 km. Myyntiajan mediaani on 9 päivää. Katsastuksen hylkäysprosentti oli keskimäärin 35,3 % vuoden 2025 määräaikaiskatsastuksissa.
1 / 89-3
124 myynnissä · 269 myyty
1 / 89-5
73 myynnissä · 161 myyty
1 / 499
6 myynnissä · 16 myyty
1 / 89-3
124 myynnissä · 269 myyty
1 / 89-5
73 myynnissä · 161 myyty
1 / 3900
15 myynnissä · 66 myyty
9000
6 myynnissä · 25 myyty
1 / 499
6 myynnissä · 16 myyty
96
3 myynnissä · 15 myyty
90
2 myynnissä · 4 myyty
12 500 €
Yksityinen myyjä, Nivala, Pohjois-Pohjanmaa
9 900 €
Auto-Jusa, Uusikaupunki, Varsinais-Suomi
9 990 €
JVK CARS, Ylöjärvi, Pirkanmaa
13 000 €
Yksityinen myyjä, Nivala, Pohjois-Pohjanmaa
10 799 €
J. Rinta-Jouppi Helsinki, Uusimaa
18 990 €
LänsiAuto Helsinki, Uusimaa
8 000 €
Yksityinen myyjä, Espoo, Uusimaa
10 500 €
Yksityinen myyjä, Muurame, Keski-Suomi
3 500 €
Yksityinen myyjä, Oulu, Pohjois-Pohjanmaa
6 000 €
Yksityinen myyjä, Liminka, Pohjois-Pohjanmaa
19 800 €
Lahden Autokauppa Oy, Lahti, Päijät-Häme
3 200 €
Yksityinen myyjä, Uusikaupunki, Varsinais-Suomi
10 980 €
Rinta-Joupin Autoliike, Pori, Satakunta
3 900 €
Yksityinen myyjä, Kokkola, Keski-Pohjanmaa
Hylkäys-% keskimäärin 35,3 % (8 090 katsastusta vuonna 2025, ajettujen kilometrien mediaani 269 000 km).
20. luotettavin 27 merkin joukossa vuoden 2025 määräaikaiskatsastuksissa.
Etu- ja taka-akselisto, jousitus ja iskunvaimennus, renkaat ja vanteet
Käyttö- ja seisontajarru, jarrudynamometrin testit, ajovakautus
Pakokaasumittaus, OBD-järjestelmä sekä öljy-, neste- ja polttoainevuodot
Runko, pohjalevy ja alustan kotelot, pakoputkisto, polttoainesäiliö
Vuoden 2025 määräaikaiskatsastuksissa kirjattiin 5 260 hylkäykseen johtanutta vikaa 8 090 katsastuksessa. Loput 8 % vioista jakautuu muihin kohteisiin. Yleisin yksittäinen vikakohde oli taka-akselisto (1 004 hylkäystä).
Luvut ovat vikojen eivätkä autojen lukumääriä: hylätyllä autolla on usein monta vikaa. Osuudet on laskettu kaikista hylkäykseen johtaneista vioista.
Hylkäysprosentit eivät ole suoraan vertailukelpoisia mallien välillä, koska ajetut kilometrit poikkeavat.
| Vuosimalli | Myynnissä | Pyyntihinta (mediaani) |
|---|---|---|
| 2012 | 4 | 10 445 € |
| 2011 | 11 | 9 400 € |
| 2010 | 4 | 5 400 € |
| 2009 | 14 | 5 100 € |
| 2008 | 33 | 4 890 € |
| 2007 | 21 | 4 170 € |
| 2006 | 23 | 3 200 € |
| 2005 | 19 | 2 900 € |
| 2004 | 22 | 2 400 € |
| 2003 | 10 | 3 720 € |
| 2002 | 12 | 1 995 € |
| 2001 | 14 | 3 650 € |
| 2000 | 15 | 2 650 € |
| 1999 | 6 | 2 748 € |
| 1998 | 10 | 1 875 € |
| 1997 | 2 | 3 600 € |
| 1996 | 3 | 2 000 € |
| 1995 | 2 | 4 450 € |
| 1994 | 1 | 10 900 € |
| 1993 | 2 | 1 425 € |
| 1992 | 3 | 7 000 € |
| 1990 | 2 | 1 020 € |
| 1989 | 4 | 4 345 € |
| 1988 | 1 | 350 € |
| 1987 | 2 | 6 200 € |
| 1986 | 3 | 2 900 € |
| 1985 | 1 | 5 600 € |
| 1984 | 1 | 290 € |
| 1983 | 2 | 4 950 € |
| 1982 | 1 | 6 500 € |
Arvonalenema keskimäärin 10,7 %/v
Keskimääräinen vaikutus pyyntihintaan hinta-arviomallin mukaan autoissa, joissa varuste on. Osuus on laskettu arvioiduista Saab-autoista. Pystyviiva palkissa ja ka.-luku kertovat saman varusteen keskimääräisen vaikutuksen kaikissa malleissa.
Myyntiaika (mediaani) 9 pv
Lisäksi yksityisillä myyjillä on 183 Saab-ilmoitusta. Määrät ovat myynnissä olevia ilmoituksia ketjuittain.
| Maakunta | Myynnissä | Osuus | Mediaanihinta |
|---|---|---|---|
| Uusimaa | 48 | 18,2 % | 3 695 € |
| Pohjois-Pohjanmaa | 39 | 14,8 % | 3 970 € |
| Pirkanmaa | 31 | 11,7 % | 4 940 € |
| Varsinais-Suomi | 23 | 8,7 % | 4 950 € |
| Keski-Suomi | 18 | 6,8 % | 2 699 € |
| Pohjois-Karjala | 14 | 5,3 % | 2 495 € |
| Kanta-Häme | 13 | 4,9 % | 2 700 € |
| Satakunta | 13 | 4,9 % | 2 000 € |
| Etelä-Pohjanmaa | 11 | 4,2 % | 2 900 € |
| Päijät-Häme | 10 | 3,8 % | 2 900 € |
| Etelä-Karjala | 9 | 3,4 % | 2 200 € |
| Lappi | 8 | 3 % | 2 375 € |
| Kymenlaakso | 7 | 2,7 % | 2 900 € |
| Pohjanmaa | 6 | 2,3 % | 2 920 € |
| Etelä-Savo | 4 | 1,5 % | 1 795 € |
| Keski-Pohjanmaa | 4 | 1,5 % | 4 950 € |
| Pohjois-Savo | 4 | 1,5 % | 2 650 € |
| Kainuu | 2 | 0,8 % | 5 300 € |
Napauta maakuntaa kartalta tai taulukosta.
Tilanne 30.6.2026, koko Manner-Suomi
Suomessa on liikennekäytössä 16 693 Saab-merkkistä henkilöautoa, 0,6 % koko henkilöautokannasta.
Yleisin käyttöönottovuosi on 2006, jolta autoja on liikennekäytössä 1 745. Ensimmäinen pylväs sisältää kaikki vuonna 1994 ja sitä ennen käyttöön otetut autot.
Luvut eivät sisällä Ahvenanmaan erillisrekisterissä olevia henkilöautoja.
371 autoa, 0,3 % kaikista käytettynä tuoduista
Myynnissä 281
Suomessa on myynnissä 230 käytettyä Saab-autoa. maksimi.fi listaa kaikki Saab-vaihtoautot hintoineen ja hinta-arvioineen; suurimpia myyjiä ovat Kamux, Rinta-Joupin Autoliike, Saka.
Myynnissä olevien Saab-autojen pyyntihintojen mediaani on 3 900 € ja keskiarvo 5 512 €. Hinnat vaihtelevat välillä 800 €–28 000 €.
Uusien autojen hinnastoa emme ylläpidä, mutta käytettyjen Saab-autojen hintatason näet mallikohtaisesti. Pyyntihintojen mediaani on 3 900 €, ja edullisimmat alkavat 800 €:sta.
Edullisin malli on 9-5, jonka pyyntihintojen mediaani on 3 200 €. Kallein on 99 (5 745 €).
Suosituin malli on 9-3 (124 autoa myynnissä). Seuraavaksi suosituimmat ovat 9-5 ja 900.
Saab on Suomen 30. suosituin automerkki: sen osuus kaikista myynnissä olevista autoista on 0,4 %.
Vuosimallien pyyntihintamediaanien perusteella Saab-auton arvo laskee keskimäärin 10,7 % vuodessa.
Saab-autojen hylkäysprosentti vuoden 2025 määräaikaiskatsastuksissa oli keskimäärin 35,3 % (8 090 katsastusta). Saab on 20. luotettavin 27 merkin joukossa. Koko maan keskiarvo oli 26,9 %. Hylkäysprosentit eivät ole suoraan vertailukelpoisia, koska ajetut kilometrit poikkeavat.
Myydyt Saab-autot olivat myynnissä tyypillisesti 9 päivää ennen myynnistä poistumista.
Yleisin käyttövoima on bensiini: 85 % myynnissä olevista Saab-autoista.
Myynnissä olevista Saab-autoista 35 % on automaattivaihteisia.
Myynnissä olevista Saab-autoista 31 % on autoliikkeiden ja 69 % yksityisten myyjien ilmoituksia.
Yleisin korimalli on porrasperä: 44 % myynnissä olevista.
Myynnissä olevien Saab-autojen mittarilukema on keskimäärin 276 461 km.
Eniten Saab-autoja on myynnissä maakunnassa Uusimaa (48 autoa). Seuraavaksi eniten niitä on myynnissä maakunnissa Pohjois-Pohjanmaa ja Pirkanmaa.
| 9-3 | 124 | 269 | 3 985 € | 800–28 000 € | 10 pv | 1,6 % | 7 701 | 2006 | 274 326 km | Porrasperä |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 9-3X | 1 | 2 | 17 990 € | 17 990–17 990 € | 26 pv | – | 5 | 2012 | 146 000 km | Farmari |
| 9-5 | 73 | 161 | 3 200 € | 900–26 000 € | 7 pv | 1,5 % | 4 792 | 2005 | 301 349 km | Porrasperä |
| 90 | 2 | 4 | 2 150 € | 1 400–2 900 € | 39 pv | – | 88 | 1986 | 313 088 km | Porrasperä |
| 900 | 15 | 66 | 5 600 € | 1 500–11 900 € | 10 pv | 1,2 % | 1 206 | 1992 | 220 147 km | Porrasperä |
| 9000 | 6 | 25 | 3 750 € | 1 300–8 000 € | 9 pv | – | 406 | 1996 | 317 686 km | Viistoperä |
| 96 | 3 | 15 | 3 996 € | 3 300–8 000 € | 22 pv | – | 193 | 1974 | 38 733 km | Viistoperä |
| 99 | 6 | 16 | 5 745 € | 4 000–19 800 € | 12 pv | – | 150 | 1980 | 245 717 km | Porrasperä |
| 93 | 0 | 4 | – | – | 24 pv | – | – | – | – | – |
| 95 | 0 | 3 | – | – | 4 pv | – | 20 | – | – | Farmari |