28 470 €
AC Auto-Center, Rauma, Satakunta
Vuoden 2019 Toyota RAV4 on etuvetoinen maastoauto, bensiinikäyttöinen ja automaattivaihteinen. Moottorin tilavuus on 2,0 litraa ja teho 129 kW eli 175 hevosvoimaa.
Pyyntihinta on 28 480 € (lisäksi 349 € toimistomaksu). Se on 1 280 € (5 %) yli maksimi.fi:n arvioiman markkinahinnan 27 200 €. Arvio perustuu 694 vastaavaan autoon.
Pyyntihintaa on laskettu 280 € alkuperäisestä 28 760 €:n hinnasta. Tämän mallin autot myydään tyypillisesti noin 10 päivässä riippumatta siitä, onko myyjä autoliike vai yksityinen.
Mittarissa on 145 000 km, eli autolla on ajettu noin 20 000 km vuodessa.
Auton pitäminen maksaa arviolta:
Ajoneuvovero ja vakuutus ovat yhteensä noin 1 170 € vuodessa.
Ilmoituksen mukaan kaupassa on kahdet renkaat: kesä- ja talvirenkaat.
Myyjänä on LänsiAuto (Oulu).
Auto on ollut myynnissä 58 päivää, 4.7.2026 alkaen.
Pyyntihinta: 28 480 €
| Päivä | Hinta | Muutos |
|---|---|---|
| 4.7.2026 | 28 760 € | – |
| 11.7.2026 | 28 749 € | −11 € |
| 24.7.2026 | 28 490 € | −259 € |
| 2.8.2026 | 28 290 € | −200 € |
| 9.8.2026 | 28 230 € | −60 € |
| 20.8.2026 | 28 490 € | +260 € |
| 30.8.2026 | 28 480 € | −10 € |
Mallisarjasta Toyota RAV4 (käyttöönottovuosi 2019) katsastettiin vuonna 2025 yhteensä 2 169 autoa. Niistä kirjattiin 89 hylkäykseen johtanutta vikaa, eli 4,1 vikaa sataa katsastusta kohti. Saman ikäisillä autoilla koko maassa luku on 14,1. Vikoja on siis selvästi vähemmän kuin samanikäisissä autoissa keskimäärin.
Käyttö- ja seisontajarru, jarrudynamometrin testit, ajovakautus
Rekisterikilvet ja -merkinnät, valmistenumero ja asiapaperit
Etu- ja taka-akselisto, jousitus ja iskunvaimennus, renkaat ja vanteet
Loput 13,5 % vioista jakautuu muihin kohteisiin. Eniten korjauskehotuksia tuli kohteesta koeajo ja näkyvyys (59 kpl). Ajokilometrien mediaani 102 000 km.
Ei aiempia kauppoja tiedossa.
| Päivä | Mikä | Muutos |
|---|---|---|
| 30.8.2026 | Pyyntihinta | 28 490 € → 28 480 € |
| 20.8.2026 | Pyyntihinta | 28 230 € → 28 490 € |
| 9.8.2026 | Pyyntihinta | 28 290 € → 28 230 € |
| 2.8.2026 | Pyyntihinta | 28 490 € → 28 290 € |
| 24.7.2026 | Pyyntihinta | 28 749 € → 28 490 € |
| 11.7.2026 | Pyyntihinta | 28 760 € → 28 749 € |
Katso tarkemmat historiatiedot carVerticalista: raportti kokoaa auton mittarilukemat, mahdolliset vauriot, aiemmat omistajat ja rekisteröinnit.
Katso historiaraporttiMAKSIMI −20 % raportista Autoliikkeeltä ostaessa kannattaa kysyä rahoitustarjous suoraan liikkeestä. Ennen sitä kannattaa kuitenkin hakea lainatarjous myös Rahalaitokselta: näet vertailukohdan liikkeen tarjoukselle ja voit neuvotella paremmat ehdot.
Tarjousten katsominen on maksutonta eikä velvoita mihinkään. Rahalaitos kilpailuttaa puolestasi jopa 25 luotonantajaa yhdellä hakemuksella.
Kuluttajansuojalain mukainen todellinen vuosikorko on 7,48 % laskettuna lainasummalle 7 500 €, kun takaisinmaksuaika on 9 vuotta, tilinhoitomaksu 5 €, avausmaksu 35 € ja nimelliskorko 5,80 %. Takaisinmaksettava summa on tällöin 10 215 €, eli 94 €/kk. Luottokortin todellinen vuosikorko voi olla 18,97 % laskettuna käytetylle lainalle 1 500 €, kun takaisinmaksuaika on yksi vuosi ja nimelliskorko on 17,50 %. Takaisinmaksettava summa on tällöin yhteensä 1 646 € eli 146 € kuukaudessa. Lopullinen todellisen vuosikoron määrä, laina-aika ja lainan kuukausierä ovat lainasopimuksessa. Luotonantajat tekevät lainasopimuksen asiakaskohtaiseen arvioon perustuen. Tarjottava nimelliskorko voi vaihdella välillä 4,19 % – 20 % ja vuosittaiset lainakustannukset välillä 0 – 150 €. Tarjottava laina-aika vaihtelee 1–20 vuoden välillä. Tarjottavat lainasummat ovat 500 € – 70 000 €.
Ajoneuvovero vuonna 2026 voimassa olevien verotaulukoiden mukaan.
Perusvero määräytyy CO₂-päästöstä (WLTP), 158 g/km.
Vuonna 2019 ensirekisteröityjen bensiinikäyttöisten henkilöautojen keskipäästö oli 143,9 g/km (WLTP). Tämän auton päästö on 14 g/km suurempi, mikä on perusverossa 27 € vuodessa enemmän.
Arvioitu vuotuinen vakuutusmaksu (liikennevakuutus + laajakasko).
≈ 83 €/kk
Pyydä tarjousLopullinen hinta riippuu mm. vahinkohistoriasta ja asuinpaikasta, ja se määräytyy tarjouksessa.
Ilmoituksen mukaan kaupassa on kahdet renkaat: kesä- ja talvirenkaat.
Muista tarkistaa renkaiden kunto myyjältä.
28 470 €
AC Auto-Center, Rauma, Satakunta
28 400 €
Bilar99 - Raisio, Turku, Varsinais-Suomi
28 390 €
Rinta-Joupin Autoliike Oy, Tampere, Pirkanmaa
28 380 €
Rinta-Joupin Autoliike, Oulu, Pori, Satakunta
28 610 €
K-auto Oulu, Vaihtoautot, Oulu, Pohjois-Pohjanmaa
28 690 €
Rinta-Joupin Autoliike, Rovaniemi, Lappi
28 790 €
Kamux Tuusula, Uusimaa
28 880 €
Toyota Airport, Vantaa, Uusimaa
Toyota RAV4 on myynnissä hintaan 28 480 €.
maksimi.fi:n hinta-arvion mukaan pyyntihinta on yli markkinahinnan (arvioitu markkinahinta 27 200 €).
Auto on ollut myynnissä vähintään 58 päivää. Ilmoitus tuli maksimi.fi:n seurantaan 4.7.2026.
Kyllä. Pyyntihinta on 280 € alkuperäistä ilmoitushintaa matalampi.
Autolla ei ole aiempia toteutuneita myyntejä.
Auto on vuosimallia 2019 ja se on ensirekisteröity 1.7.2019.
Auton mittarilukema on 145 000 km.
Mallisarjan Toyota RAV4 (käyttöönottovuosi 2019) autoista hylättiin määräaikaiskatsastuksessa 3,6 % vuonna 2025 (2 169 katsastusta, ajokilometrien mediaani 102 000 km). Hylkäysprosentit eivät ole suoraan vertailukelpoisia mallien välillä, koska ajetut kilometrit poikkeavat.
Suomessa oli 30.6.2026 liikennekäytössä 16 961 vuonna 2019 käyttöön otettua Toyota-merkkistä henkilöautoa. Se on 13,2 % kaikista sinä vuonna käyttöön otetuista autoista, ja yleisin merkki tuolta vuodelta 30 merkin joukossa. Yleisin käyttövoima tässä joukossa on bensiini (98,6 %). Luku on tilannekuva koko autokannasta, ei myynnissä olevien määrä.
Mallisarjan Toyota RAV4 (käyttöönottovuosi 2019) vuoden 2025 katsastuksissa hylkäykseen johtaneet viat tulivat useimmiten näistä kohteista: jarrut, ajoneuvon tunnistus, akselisto ja jousitus. Vikoja kirjattiin 4,1 sataa katsastusta kohti, kun saman ikäisillä autoilla koko maassa luku on 14,1. Luvut ovat vikojen eivätkä autojen lukumääriä ja koskevat mallisarjaa, eivät tätä yksittäistä autoa.
Käyttövoima on bensiini ja vaihteisto on automaatti.
Huomionarvoisia varusteita ovat muun muassa Vetokoukku, Adaptiivinen vakionopeudensäädin, LED-ajovalot, Peruutuskamera, Avaimeton käynnistys. Koko varustelista on tällä sivulla.
Ajoneuvovero on 177 € vuodessa. Summa muodostuu perusverosta, joka määräytyy CO₂-päästöstä tai kokonaismassasta, ja käyttövoimaverosta, jota maksetaan muusta käyttövoimasta kuin bensiinistä.
Auton sijaintimaakunta on Pohjois-Pohjanmaa (Oulu, Pohjois-Pohjanmaa).
Arvio on 1 167 € vuodessa: ajoneuvovero 177 €, vakuutus 990 €. Vakuutus ja energia ovat arvioita, ajoneuvovero on laskettu auton omista tiedoista.
Myyjänä on LänsiAuto (Oulu).
Tältä sivulta näet auton pyyntihinnan muutokset, myyntijaksot ja ilmoitukseen tehdyt muutokset.