4 990 €
Kamux Kajaani, Kainuu
Vuoden 2013 Renault Captur Energy TCe 90 Dynamique on etuvetoinen viistoperä, bensiinikäyttöinen ja manuaalivaihteinen. Moottorin tilavuus on 0,9 litraa ja teho 49 kW eli 67 hevosvoimaa.
Pyyntihinta on 3 290 €. Tämän auton myyntitodennäköisyys seuraavan 30 päivän aikana on noin 69 %.
maksimi.fi ei laske tälle autolle hinta-arviota, koska tällä mittarilukemalla tai teholla ei ole tarpeeksi vertailuautoja. Autoliike myy tämän mallin auton tyypillisesti noin 14 päivässä ja yksityinen myyjä noin 10 päivässä.
Mittarissa on 263 000 km, eli autolla on ajettu noin 20 000 km vuodessa. Auto on katsastettu 10/2025, ja seuraava katsastus on arviolta 10/2026. Yleisin katsastuksen hylkäyssyy tässä mallisarjassa on akselisto ja jousitus.
Auton pitäminen maksaa arviolta:
Ajoneuvovero ja vakuutus ovat yhteensä noin 610 € vuodessa.
Auton alkuperäinen rengaskoko on 205/60 R16. Ilmoituksen mukaan kaupassa on kahdet renkaat.
Myyjä on yksityinen henkilö, Hämeenlinna.
Auto on ollut myynnissä 2 päivää, 29.8.2026 alkaen.
Pyyntihinta: 3 290 €
Ei hinnanmuutoksia seuranta-aikana.
Mallisarjasta Renault CAPTUR (käyttöönottovuosi 2013) katsastettiin vuonna 2025 yhteensä 100 autoa. Niistä kirjattiin 59 hylkäykseen johtanutta vikaa, eli 59 vikaa sataa katsastusta kohti. Saman ikäisillä autoilla koko maassa luku on 36,2. Vikoja on siis selvästi enemmän kuin samanikäisissä autoissa keskimäärin.
Etu- ja taka-akselisto, jousitus ja iskunvaimennus, renkaat ja vanteet
Käyttö- ja seisontajarru, jarrudynamometrin testit, ajovakautus
Ohjausnivelet ja -tangot, ohjausvaihde
Loput 5,1 % vioista jakautuu muihin kohteisiin. Eniten korjauskehotuksia tuli kohteesta valot ja sähkölaitteet (36 kpl). Ajokilometrien mediaani 130 000 km.
Ei aiempia kauppoja tiedossa.
Katso tarkemmat historiatiedot carVerticalista: raportti kokoaa auton mittarilukemat, mahdolliset vauriot, aiemmat omistajat ja rekisteröinnit.
Katso historiaraporttiMAKSIMI −20 % raportista Autoliikkeeltä ostaessa kannattaa kysyä rahoitustarjous suoraan liikkeestä. Ennen sitä kannattaa kuitenkin hakea lainatarjous myös Rahalaitokselta: näet vertailukohdan liikkeen tarjoukselle ja voit neuvotella paremmat ehdot.
Tarjousten katsominen on maksutonta eikä velvoita mihinkään. Rahalaitos kilpailuttaa puolestasi jopa 25 luotonantajaa yhdellä hakemuksella.
Kuluttajansuojalain mukainen todellinen vuosikorko on 7,48 % laskettuna lainasummalle 7 500 €, kun takaisinmaksuaika on 9 vuotta, tilinhoitomaksu 5 €, avausmaksu 35 € ja nimelliskorko 5,80 %. Takaisinmaksettava summa on tällöin 10 215 €, eli 94 €/kk. Luottokortin todellinen vuosikorko voi olla 18,97 % laskettuna käytetylle lainalle 1 500 €, kun takaisinmaksuaika on yksi vuosi ja nimelliskorko on 17,50 %. Takaisinmaksettava summa on tällöin yhteensä 1 646 € eli 146 € kuukaudessa. Lopullinen todellisen vuosikoron määrä, laina-aika ja lainan kuukausierä ovat lainasopimuksessa. Luotonantajat tekevät lainasopimuksen asiakaskohtaiseen arvioon perustuen. Tarjottava nimelliskorko voi vaihdella välillä 4,19 % – 20 % ja vuosittaiset lainakustannukset välillä 0 – 150 €. Tarjottava laina-aika vaihtelee 1–20 vuoden välillä. Tarjottavat lainasummat ovat 500 € – 70 000 €.
Ajoneuvovero vuonna 2026 voimassa olevien verotaulukoiden mukaan.
Perusvero määräytyy CO₂-päästöstä (NEDC), 114 g/km.
Arvioitu vuotuinen vakuutusmaksu (liikennevakuutus + laajakasko).
≈ 39 €/kk
Pyydä tarjousLopullinen hinta riippuu mm. vahinkohistoriasta ja asuinpaikasta, ja se määräytyy tarjouksessa.
Ilmoituksen mukaan kaupassa on kahdet renkaat.
Muista tarkistaa renkaiden kunto myyjältä.
Renault Captur (2013–2020) · 0.9 Tce. (66kW)
Alkuperäinen vannekoko: 16″
Renkaatvaihtoon.fi takaa, että renkaat sopivat juuri tähän autoon (YIM-213).
Tilaa renkaat Katso myös vanteet →
4 990 €
Kamux Kajaani, Kainuu
4 990 €
Rinta-Joupin Autoliike, Oulu, Pohjois-Pohjanmaa
5 600 €
Yksityinen myyjä, Raisio, Varsinais-Suomi
5 800 €
Yksityinen myyjä, Kaustinen, Keski-Pohjanmaa
5 890 €
Rinta-Joupin Autoliike, Järvenpää, Uusimaa
5 900 €
Kelpo Kaara Oy, Kangasala, Pirkanmaa
5 900 €
Yksityinen myyjä, Mikkeli, Etelä-Savo
5 990 €
Visa-Auto Oy, Raisio, Varsinais-Suomi
YIM-213 on vuoden 2013 Renault Captur Energy TCe 90 Dynamique, jonka mittarilukema on 263 000 km. Auto on myynnissä hintaan 3 290 €.
Renault Captur Energy TCe 90 Dynamique on myynnissä hintaan 3 290 €.
Auto on ollut myynnissä vähintään 2 päivää. Ilmoitus tuli maksimi.fi:n seurantaan 29.8.2026.
Autolla ei ole aiempia toteutuneita myyntejä.
Auto on vuosimallia 2013.
Auton mittarilukema on 263 000 km.
Ilmoituksen tietojen perusteella seuraava katsastus on arviolta 10/2026. Yli 10-vuotias auto katsastetaan vuosittain.
Mallisarjan Renault CAPTUR (käyttöönottovuosi 2013) autoista hylättiin määräaikaiskatsastuksessa 41 % vuonna 2025 (100 katsastusta, ajokilometrien mediaani 130 000 km). Hylkäysprosentit eivät ole suoraan vertailukelpoisia mallien välillä, koska ajetut kilometrit poikkeavat.
Suomessa oli 30.6.2026 liikennekäytössä 912 vuonna 2013 käyttöön otettua Renault-merkkistä henkilöautoa. Se on 0,8 % kaikista sinä vuonna käyttöön otetuista autoista, ja 21. yleisin merkki tuolta vuodelta 32 merkin joukossa. Yleisin käyttövoima tässä joukossa on bensiini (80,3 %). Luku on tilannekuva koko autokannasta, ei myynnissä olevien määrä.
Mallisarjan Renault CAPTUR (käyttöönottovuosi 2013) vuoden 2025 katsastuksissa hylkäykseen johtaneet viat tulivat useimmiten näistä kohteista: akselisto ja jousitus, jarrut, ohjauslaitteet. Vikoja kirjattiin 59 sataa katsastusta kohti, kun saman ikäisillä autoilla koko maassa luku on 36,2. Luvut ovat vikojen eivätkä autojen lukumääriä ja koskevat mallisarjaa, eivät tätä yksittäistä autoa.
Käyttövoima on bensiini ja vaihteisto on manuaali.
Huomionarvoisia varusteita ovat muun muassa Adaptiivinen vakionopeudensäädin, Avaimeton käynnistys. Koko varustelista on tällä sivulla.
Ajoneuvovero on 142 € vuodessa. Summa muodostuu perusverosta, joka määräytyy CO₂-päästöstä tai kokonaismassasta, ja käyttövoimaverosta, jota maksetaan muusta käyttövoimasta kuin bensiinistä.
Auton alkuperäinen rengaskoko on 205/60 R16.
Auton sijaintimaakunta on Kanta-Häme (Hämeenlinna, Kanta-Häme).
Arvio on 612 € vuodessa: ajoneuvovero 142 €, vakuutus 470 €. Vakuutus ja energia ovat arvioita, ajoneuvovero on laskettu auton omista tiedoista.
Myyjänä on Yksityinen myyjä (Hämeenlinna).
Tältä sivulta näet auton pyyntihinnan muutokset, myyntijaksot ja ilmoitukseen tehdyt muutokset.