Vuoden 2019 Toyota RAV4 2,5 Hybrid Style on etuvetoinen maastoauto, hybridikäyttöinen ja automaattivaihteinen. Moottorin tilavuus on 2,5 litraa ja teho 160 kW eli 218 hevosvoimaa.

Pyyntihinta on 29 990 € (lisäksi 249 € toimistomaksu). Se on 1 690 € (6 %) yli maksimi.fi:n arvioiman markkinahinnan 28 300 €. Arvio perustuu 689 vastaavaan autoon. Tämän auton myyntitodennäköisyys seuraavan 30 päivän aikana on noin 63 %.

Tämän mallin autot myydään tyypillisesti noin 10 päivässä riippumatta siitä, onko myyjä autoliike vai yksityinen.

Mittarissa on 112 000 km, eli autolla on ajettu noin 15 000 km vuodessa. Auto on katsastettu 12/2024, ja seuraava katsastus on arviolta 12/2026.

Huomionarvoiset varusteet:

  • Adaptiivinen vakionopeudensäädin
  • Peruutuskamera
  • Pysäköintitutka
  • Nahkaverhoilu

Auton pitäminen maksaa arviolta:

Ajoneuvovero ja vakuutus ovat yhteensä noin 1 220 € vuodessa.

Auton alkuperäinen rengaskoko on 225/65 R17. Ilmoituksen mukaan kaupassa on kahdet renkaat: kesä- ja talvirenkaat.

Myyjänä on Porvoon Auto-Arita (Porvoo).

Auto on ollut myynnissä 2 päivää, 29.8.2026 alkaen.

Perustiedot

Rekisterinumero
STZ-596
Mittarilukema
112 000 km
carVertical Varmenna mittarilukeman aitous
20 % alennus
Moottori
2,5 l, Hybridi
Vuosimalli
2019
Vaihteisto
Automaatti
Vetotapa
Etuveto
Toimistomaksu
249 €
Korimalli
Maastoauto
Auton tyyppi
Henkilöauto
Väri
Valkoinen
Rengaskoko
225/65 R17
Vannekoko
17″
Rengassarjat
2 (kesä ja talvi)
Liikennekäytössä Suomessa
89 kpl
Ohjauslaite
Vasemmalla
VIN-numero
JTMW23FVX0J001949
maksimi.fi-ID
198547
Nettiauto-ID
15951944

Tekniset tiedot

Teho
160 kW / 218 hv
Henkilömäärä
5
Ovien lukumäärä
4
CO2-päästöt
128 g/km
Mitat (p × l × k)
4 600 × 1 855 × 1 685 mm
Ensirekisteröinti
2.1.2019
Viimeisin katsastus
12/2024

Vaihteisto
Automaatti

Varusteet

  • Adaptiivinen vakionopeudensäädin
  • Nahkaverhoilu
  • Peruutuskamera
  • Pysäköintitutka

Varusteluarvio

Pyyntihinta: 29 990 €

Yli markkinahinnan

Markkinahinta-arvio 28 300 €

Perustuu pyyntihintoihin

Verrattu 689 saman mallin lähivuosimallien autoon (myynnissä olevat ja äskettäin myynnistä poistuneet ilmoitukset).

Arvion muodostuminen

  • Perusarvo (Toyota RAV4, vm. 2019) 29 230 €
  • Nahkaverhoilu +460 €
  • Autoliikkeen myymä +10 €
  • Etuveto −1 400 €
  • Markkinahinta-arvio 28 300 €

Ilman tilastollisesti erottuvaa vaikutusta tässä ryhmässä: automaattivaihteisto, pysäköintitutka, adaptiivinen vakionopeudensäädin.

Ei hinnanmuutoksia seuranta-aikana.

Seuraava katsastus arviolta 12/2026

Aikaa on noin 4 kuukautta. Alle 10-vuotias auto katsastetaan kahden vuoden välein. Ilmoituksen mukaan auto on katsastettu 12/2024.

Tarkista Traficomista

Hylkäykset samassa mallisarjassa

Mallisarjasta Toyota RAV4 (käyttöönottovuosi 2019) katsastettiin vuonna 2025 yhteensä 2 169 autoa. Niistä kirjattiin 89 hylkäykseen johtanutta vikaa, eli 4,1 vikaa sataa katsastusta kohti. Saman ikäisillä autoilla koko maassa luku on 14,1. Vikoja on siis selvästi vähemmän kuin samanikäisissä autoissa keskimäärin.

Hylkäysten syyt, vikaa sataa katsastusta kohti

  • Tämä mallisarja
  • Kaikki autot
  1. Jarrut 1,3

    29 vikaa, Kaikki autot 3,3

    Käyttö- ja seisontajarru, jarrudynamometrin testit, ajovakautus

  2. Ajoneuvon tunnistus 1,1

    24 vikaa, Kaikki autot 0,4

    Rekisterikilvet ja -merkinnät, valmistenumero ja asiapaperit

  3. Akselisto ja jousitus 1,1

    24 vikaa, Kaikki autot 6,7

    Etu- ja taka-akselisto, jousitus ja iskunvaimennus, renkaat ja vanteet

Loput 13,5 % vioista jakautuu muihin kohteisiin. Eniten korjauskehotuksia tuli kohteesta koeajo ja näkyvyys (59 kpl). Ajokilometrien mediaani 102 000 km.

Myyntijaksot

Porvoon Auto-Arita Oy, Porvoo, Uusimaa 2 pv myynnissä
29.8.202630.8.202631.8.2026

Kaupat

Ei aiempia kauppoja tiedossa.

Katso tarkemmat historiatiedot carVerticalista: raportti kokoaa auton mittarilukemat, mahdolliset vauriot, aiemmat omistajat ja rekisteröinnit.

Katso historiaraportti
MAKSIMI −20 % raportista
Palvelun tarjoaa carVertical

Autoliikkeeltä ostaessa kannattaa kysyä rahoitustarjous suoraan liikkeestä. Ennen sitä kannattaa kuitenkin hakea lainatarjous myös Rahalaitokselta: näet vertailukohdan liikkeen tarjoukselle ja voit neuvotella paremmat ehdot.

Tarjousten katsominen on maksutonta eikä velvoita mihinkään. Rahalaitos kilpailuttaa puolestasi jopa 25 luotonantajaa yhdellä hakemuksella.

500 € 70 000 €
10 vuotta
1 vuosi 10 vuotta
Arvioitu kuukausierä n. 335 €/kk
Katso tarjoukset
Kilpailutuksen tarjoaa Rahalaitos

Kuluttajansuojalain mukainen todellinen vuosikorko on 7,48 % laskettuna lainasummalle 7 500 €, kun takaisinmaksuaika on 9 vuotta, tilinhoitomaksu 5 €, avausmaksu 35 € ja nimelliskorko 5,80 %. Takaisinmaksettava summa on tällöin 10 215 €, eli 94 €/kk. Luottokortin todellinen vuosikorko voi olla 18,97 % laskettuna käytetylle lainalle 1 500 €, kun takaisinmaksuaika on yksi vuosi ja nimelliskorko on 17,50 %. Takaisinmaksettava summa on tällöin yhteensä 1 646 € eli 146 € kuukaudessa. Lopullinen todellisen vuosikoron määrä, laina-aika ja lainan kuukausierä ovat lainasopimuksessa. Luotonantajat tekevät lainasopimuksen asiakaskohtaiseen arvioon perustuen. Tarjottava nimelliskorko voi vaihdella välillä 4,19 % – 20 % ja vuosittaiset lainakustannukset välillä 0 – 150 €. Tarjottava laina-aika vaihtelee 1–20 vuoden välillä. Tarjottavat lainasummat ovat 500 € – 70 000 €.

Ajoneuvovero vuonna 2026 voimassa olevien verotaulukoiden mukaan.

  • Perusvero 128 €/v
  • Käyttövoimavero 0 €/v
  • Ajoneuvovero yhteensä 128 €/v

Perusvero määräytyy CO₂-päästöstä (WLTP), 128 g/km.

Vuonna 2019 ensirekisteröityjen bensiinikäyttöisten henkilöautojen keskipäästö oli 143,9 g/km (WLTP). Tämän auton päästö on 16 g/km pienempi, mikä on perusverossa 21 € vuodessa vähemmän.

Arvioitu vuotuinen vakuutusmaksu (liikennevakuutus + laajakasko).

Kuljettajan ikä 45 v
  • Liikennevakuutus260 €/v
  • Laajakasko830 €/v
  • Vakuutus yhteensä1 090 €/v

≈ 91 €/kk

Pyydä tarjous
Palvelun tarjoaa POP Vakuutus

Lopullinen hinta riippuu mm. vahinkohistoriasta ja asuinpaikasta, ja se määräytyy tarjouksessa.

Ilmoituksen mukaan kaupassa on kahdet renkaat: kesä- ja talvirenkaat.

Muista tarkistaa renkaiden kunto myyjältä.

Toyota Rav 4 (2018–2021) · 2.5 Hybrid. (131kW)

Tähän autoon sopivat rengaskoot

  • 225/65 R17 Alkuperäinen
  • 255/35 R22 Suositeltu
  • 245/40 R21 Suositeltu
  • 245/45 R20 Suositeltu
  • 235/55 R19 Suositeltu
  • 225/60 R18 Suositeltu

Tähän autoon sopivat vannekoot

17″
18″
19″
20″
21″
22″

Alkuperäinen vannekoko: 17″

Mitä koot tarkoittavat?

Renkaatvaihtoon.fi takaa, että renkaat sopivat juuri tähän autoon (STZ-596).

Tilaa renkaat Katso myös vanteet →

Usein kysyttyä tästä autosta

Mikä auto on rekisterinumerolla STZ-596?

STZ-596 on vuoden 2019 Toyota RAV4 2,5 Hybrid Style, jonka mittarilukema on 112 000 km. Auto on myynnissä hintaan 29 990 €.

Paljonko Toyota RAV4 2,5 Hybrid Style maksaa?

Toyota RAV4 2,5 Hybrid Style on myynnissä hintaan 29 990 €.

Onko tämän auton hinta hyvä?

maksimi.fi:n hinta-arvion mukaan pyyntihinta on yli markkinahinnan (arvioitu markkinahinta 28 300 €).

Kuinka kauan tämä auto on ollut myynnissä?

Auto on ollut myynnissä vähintään 2 päivää. Ilmoitus tuli maksimi.fi:n seurantaan 29.8.2026.

Onko tämä auto ollut kaupan aiemmin?

Autolla ei ole aiempia toteutuneita myyntejä.

Minkä vuosimallin auto on?

Auto on vuosimallia 2019 ja se on ensirekisteröity 2.1.2019.

Paljonko autolla on ajettu?

Auton mittarilukema on 112 000 km.

Milloin auto pitää katsastaa seuraavan kerran?

Ilmoituksen tietojen perusteella seuraava katsastus on arviolta 12/2026. Alle 10-vuotias auto katsastetaan kahden vuoden välein.

Kuinka usein tämä malli hylätään katsastuksessa?

Mallisarjan Toyota RAV4 (käyttöönottovuosi 2019) autoista hylättiin määräaikaiskatsastuksessa 3,6 % vuonna 2025 (2 169 katsastusta, ajokilometrien mediaani 102 000 km). Hylkäysprosentit eivät ole suoraan vertailukelpoisia mallien välillä, koska ajetut kilometrit poikkeavat.

Kuinka yleinen vuoden 2019 Toyota on Suomessa?

Suomessa oli 30.6.2026 liikennekäytössä 16 961 vuonna 2019 käyttöön otettua Toyota-merkkistä henkilöautoa. Se on 13,2 % kaikista sinä vuonna käyttöön otetuista autoista, ja yleisin merkki tuolta vuodelta 30 merkin joukossa. Yleisin käyttövoima tässä joukossa on bensiini (98,6 %). Luku on tilannekuva koko autokannasta, ei myynnissä olevien määrä.

Mistä tämän vuosimallin hylkäykset katsastuksessa tulevat?

Mallisarjan Toyota RAV4 (käyttöönottovuosi 2019) vuoden 2025 katsastuksissa hylkäykseen johtaneet viat tulivat useimmiten näistä kohteista: jarrut, ajoneuvon tunnistus, akselisto ja jousitus. Vikoja kirjattiin 4,1 sataa katsastusta kohti, kun saman ikäisillä autoilla koko maassa luku on 14,1. Luvut ovat vikojen eivätkä autojen lukumääriä ja koskevat mallisarjaa, eivät tätä yksittäistä autoa.

Millä käyttövoimalla ja vaihteistolla auto on?

Käyttövoima on hybridi ja vaihteisto on automaatti.

Mitä varusteita autossa on?

Huomionarvoisia varusteita ovat muun muassa Adaptiivinen vakionopeudensäädin, Peruutuskamera, Pysäköintitutka, Nahkaverhoilu. Koko varustelista on tällä sivulla.

Paljonko auton ajoneuvovero on?

Ajoneuvovero on 128 € vuodessa. Summa muodostuu perusverosta, joka määräytyy CO₂-päästöstä tai kokonaismassasta, ja käyttövoimaverosta, jota maksetaan muusta käyttövoimasta kuin bensiinistä.

Mikä rengaskoko autoon sopii?

Auton alkuperäinen rengaskoko on 225/65 R17.

Missä Toyota RAV4 2,5 Hybrid Style sijaitsee?

Auton sijaintimaakunta on Uusimaa (Porvoo, Uusimaa).

Paljonko auton pitäminen maksaa vuodessa?

Arvio on 1 218 € vuodessa: ajoneuvovero 128 €, vakuutus 1 090 €. Vakuutus ja energia ovat arvioita, ajoneuvovero on laskettu auton omista tiedoista.

Kuka autoa myy?

Myyjänä on Porvoon Auto-Arita (Porvoo).

Mistä näen tämän auton hintahistorian?

Tältä sivulta näet auton pyyntihinnan muutokset, myyntijaksot ja ilmoitukseen tehdyt muutokset.