3 500 €
Yksityinen myyjä, Hamina, Kymenlaakso
Vuoden 2014 Renault Clio Energy 90 Tce Style on etuvetoinen viistoperä, bensiinikäyttöinen ja manuaalivaihteinen. Moottorin tilavuus on 0,9 litraa ja teho 66 kW eli 90 hevosvoimaa.
Pyyntihinta on 3 600 €. Se on 1 000 € (22 %) alle maksimi.fi:n arvioiman markkinahinnan 4 600 €. Arvio perustuu 208 vastaavaan autoon. Tämän auton myyntitodennäköisyys seuraavan 30 päivän aikana on noin 69 %.
Autoliike myy tämän mallin auton tyypillisesti noin 13 päivässä ja yksityinen myyjä noin 7 päivässä. Koska pyyntihinta on selvästi alle markkinahinnan, juuri tämä auto myydään todennäköisesti keskimääräistä nopeammin, arviolta noin 6 päivässä.
Mittarissa on 144 800 km, eli autolla on ajettu noin 12 000 km vuodessa. Auto on katsastettu 8/2026, ja seuraava katsastus on arviolta 8/2027.
Auto on ollut kaupan kerran aiemmin maksimi.fi:n seurannassa: se myytiin 16.7.2026 hintaan 1 200 €, mittarilukemalla 141 392 km. Nyt siitä pyydetään 2 400 € enemmän kuin edellisessä kaupassa. Sen jälkeen sillä on ajettu noin 3 408 km lisää.
Auton pitäminen maksaa arviolta:
Ajoneuvovero ja vakuutus ovat yhteensä noin 630 € vuodessa.
Auton alkuperäinen rengaskoko on 185/65 R15.
Myyjä on yksityinen henkilö, Asikkala.
Auto on ollut myynnissä 2 päivää, 28.8.2026 alkaen.
Ilmoituksesta ei tunnistettu erikseen huomioitavia varusteita.
Pyyntihinta: 3 600 €
Koska pyyntihinta on selvästi alle markkinahinnan, juuri tämä auto myydään todennäköisesti keskimääräistä nopeammin, arviolta noin 6 päivässä.
| Päivä | Hinta | Muutos | Ilmoitus |
|---|---|---|---|
| 16.7.2026 | 1 200 € | – | Yksityinen myyjä |
| 28.8.2026 | 3 600 € | – | Yksityinen myyjä |
Mallisarjasta Renault CLIO (käyttöönottovuosi 2014) katsastettiin vuonna 2025 yhteensä 786 autoa. Niistä kirjattiin 404 hylkäykseen johtanutta vikaa, eli 51,4 vikaa sataa katsastusta kohti. Saman ikäisillä autoilla koko maassa luku on 29,4. Vikoja on siis selvästi enemmän kuin samanikäisissä autoissa keskimäärin.
Etu- ja taka-akselisto, jousitus ja iskunvaimennus, renkaat ja vanteet
Käyttö- ja seisontajarru, jarrudynamometrin testit, ajovakautus
Ohjausnivelet ja -tangot, ohjausvaihde
Loput 8,9 % vioista jakautuu muihin kohteisiin. Eniten korjauskehotuksia tuli kohteesta valot ja sähkölaitteet (352 kpl). Ajokilometrien mediaani 128 000 km.
kauppa
| Myyty | Hinta | Mittarilukema | Myyntiaika | Myyjä |
|---|---|---|---|---|
| 16.7.2026 | 1 200 € | 141 392 km | 1 pv | Yksityinen myyjä, Hollola, Päijät-Häme |
| Päivä | Mikä | Muutos |
|---|---|---|
| 28.8.2026 | Myyjä vaihtui | Yksityinen myyjä, Hollola, Päijät-Häme → Yksityinen myyjä, Asikkala, Päijät-Häme |
| 28.8.2026 | Pyyntihinta | 1 200 € → 3 600 € |
| 28.8.2026 | Mittarilukema | 141 392 km → 144 800 km |
Katso tarkemmat historiatiedot carVerticalista: raportti kokoaa auton mittarilukemat, mahdolliset vauriot, aiemmat omistajat ja rekisteröinnit.
Katso historiaraporttiMAKSIMI −20 % raportista Autoliikkeeltä ostaessa kannattaa kysyä rahoitustarjous suoraan liikkeestä. Ennen sitä kannattaa kuitenkin hakea lainatarjous myös Rahalaitokselta: näet vertailukohdan liikkeen tarjoukselle ja voit neuvotella paremmat ehdot.
Tarjousten katsominen on maksutonta eikä velvoita mihinkään. Rahalaitos kilpailuttaa puolestasi jopa 25 luotonantajaa yhdellä hakemuksella.
Kuluttajansuojalain mukainen todellinen vuosikorko on 7,48 % laskettuna lainasummalle 7 500 €, kun takaisinmaksuaika on 9 vuotta, tilinhoitomaksu 5 €, avausmaksu 35 € ja nimelliskorko 5,80 %. Takaisinmaksettava summa on tällöin 10 215 €, eli 94 €/kk. Luottokortin todellinen vuosikorko voi olla 18,97 % laskettuna käytetylle lainalle 1 500 €, kun takaisinmaksuaika on yksi vuosi ja nimelliskorko on 17,50 %. Takaisinmaksettava summa on tällöin yhteensä 1 646 € eli 146 € kuukaudessa. Lopullinen todellisen vuosikoron määrä, laina-aika ja lainan kuukausierä ovat lainasopimuksessa. Luotonantajat tekevät lainasopimuksen asiakaskohtaiseen arvioon perustuen. Tarjottava nimelliskorko voi vaihdella välillä 4,19 % – 20 % ja vuosittaiset lainakustannukset välillä 0 – 150 €. Tarjottava laina-aika vaihtelee 1–20 vuoden välillä. Tarjottavat lainasummat ovat 500 € – 70 000 €.
Ajoneuvovero vuonna 2026 voimassa olevien verotaulukoiden mukaan.
Perusvero määräytyy CO₂-päästöstä (NEDC), 104 g/km.
Vuonna 2014 ensirekisteröityjen bensiinikäyttöisten henkilöautojen keskipäästö oli 127,2 g/km (NEDC). Tämän auton päästö on 23 g/km pienempi, mikä on perusverossa 24 € vuodessa vähemmän.
Arvioitu vuotuinen vakuutusmaksu (liikennevakuutus + laajakasko).
≈ 42 €/kk
Pyydä tarjousLopullinen hinta riippuu mm. vahinkohistoriasta ja asuinpaikasta, ja se määräytyy tarjouksessa.
Muista tarkistaa renkaiden kunto myyjältä.
Renault Clio (2013–2016) · IV 0.9 Energy 90 TCE. Sport tourer (66kW)
Alkuperäinen vannekoko: 15″
Renkaatvaihtoon.fi takaa, että renkaat sopivat juuri tähän autoon (RRS-771).
Tilaa renkaat Katso myös vanteet →
3 500 €
Yksityinen myyjä, Hamina, Kymenlaakso
3 500 €
Yksityinen myyjä, Parainen, Varsinais-Suomi
3 490 €
Kaupparaitin Auto Oy, Tervajoki, Pohjanmaa
3 780 €
O.K. Auto Oy, Mikkeli, Etelä-Savo
3 850 €
Kuninkaanportin Auto, Porvoo, Uusimaa
3 900 €
Yksityinen myyjä, Joensuu, Pohjois-Karjala
3 900 €
Tampereen Vaihtoautot, Valkeakoski, Pirkanmaa
3 990 €
J. Rinta-Jouppi Tampere, Hatanpää, Tampere, Pirkanmaa
RRS-771 on vuoden 2014 Renault Clio Energy 90 Tce Style, jonka mittarilukema on 144 800 km. Auto on myynnissä hintaan 3 600 €.
Renault Clio Energy 90 Tce Style on myynnissä hintaan 3 600 €.
maksimi.fi:n hinta-arvion mukaan pyyntihinta on selvästi alle markkinahinnan (arvioitu markkinahinta 4 600 €).
Auto on ollut myynnissä vähintään 2 päivää. Ilmoitus tuli maksimi.fi:n seurantaan 28.8.2026.
Kyllä: autolla on yksi aiempi myyntikerta. Edellisen kerran auto myytiin 16.7.2026 hintaan 1 200 €, ja sen jälkeen sillä on ajettu noin 3 408 km lisää.
Auto on vuosimallia 2014.
Auton mittarilukema on 144 800 km.
Ilmoituksen tietojen perusteella seuraava katsastus on arviolta 8/2027. Yli 10-vuotias auto katsastetaan vuosittain.
Mallisarjan Renault CLIO (käyttöönottovuosi 2014) autoista hylättiin määräaikaiskatsastuksessa 35,5 % vuonna 2025 (786 katsastusta, ajokilometrien mediaani 128 000 km). Hylkäysprosentit eivät ole suoraan vertailukelpoisia mallien välillä, koska ajetut kilometrit poikkeavat.
Suomessa oli 30.6.2026 liikennekäytössä 1 472 vuonna 2014 käyttöön otettua Renault-merkkistä henkilöautoa. Se on 1,3 % kaikista sinä vuonna käyttöön otetuista autoista, ja 19. yleisin merkki tuolta vuodelta 31 merkin joukossa. Yleisin käyttövoima tässä joukossa on bensiini (89,1 %). Luku on tilannekuva koko autokannasta, ei myynnissä olevien määrä.
Mallisarjan Renault CLIO (käyttöönottovuosi 2014) vuoden 2025 katsastuksissa hylkäykseen johtaneet viat tulivat useimmiten näistä kohteista: akselisto ja jousitus, jarrut, ohjauslaitteet. Vikoja kirjattiin 51,4 sataa katsastusta kohti, kun saman ikäisillä autoilla koko maassa luku on 29,4. Luvut ovat vikojen eivätkä autojen lukumääriä ja koskevat mallisarjaa, eivät tätä yksittäistä autoa.
Käyttövoima on bensiini ja vaihteisto on manuaali.
Ajoneuvovero on 130 € vuodessa. Summa muodostuu perusverosta, joka määräytyy CO₂-päästöstä tai kokonaismassasta, ja käyttövoimaverosta, jota maksetaan muusta käyttövoimasta kuin bensiinistä.
Auton alkuperäinen rengaskoko on 185/65 R15.
Auton sijaintimaakunta on Päijät-Häme (Asikkala, Päijät-Häme).
Arvio on 630 € vuodessa: ajoneuvovero 130 €, vakuutus 500 €. Vakuutus ja energia ovat arvioita, ajoneuvovero on laskettu auton omista tiedoista.
Myyjänä on Yksityinen myyjä (Asikkala).
Tältä sivulta näet auton pyyntihinnan muutokset, myyntijaksot ja ilmoitukseen tehdyt muutokset.