Vuoden 2020 Renault Captur TCe 150 EDC-aut Fête on etuvetoinen viistoperä, bensiinikäyttöinen ja automaattivaihteinen. Moottorin tilavuus on 1,3 litraa ja teho 110 kW eli 150 hevosvoimaa.

Pyyntihinta on 16 490 € (lisäksi 199 € toimistomaksu). Se on 1 790 € (12 %) yli maksimi.fi:n arvioiman markkinahinnan 14 700 €. Arvio perustuu 209 vastaavaan autoon. Tämän auton myyntitodennäköisyys seuraavan 14 päivän aikana on noin 42 %.

Autoliike myy tämän mallin auton tyypillisesti noin 14 päivässä ja yksityinen myyjä noin 10 päivässä.

Mittarissa on 32 000 km, eli autolla on ajettu noin 5 000 km vuodessa. Auto on katsastettu 7/2026, ja seuraava katsastus on arviolta 7/2028.

Huomionarvoiset varusteet:

  • Adaptiivinen vakionopeudensäädin
  • Peruutuskamera
  • Avaimeton käynnistys
  • Pysäköintitutka

Auto on ollut kaupan kerran aiemmin maksimi.fi:n seurannassa: se myytiin 30.7.2026 hintaan 13 500 €, mittarilukemalla 31 735 km. Nyt siitä pyydetään 2 990 € enemmän kuin edellisessä kaupassa. Sen jälkeen sillä on ajettu noin 265 km lisää.

Auton pitäminen maksaa arviolta:

Ajoneuvovero ja vakuutus ovat yhteensä noin 920 € vuodessa.

Auton alkuperäinen rengaskoko on 205/60 R16.

Myyjänä on Vaihtoautomaa (Jyväskylä).

Auto on ollut myynnissä 20 päivää, 11.8.2026 alkaen.

Perustiedot

Rekisterinumero
GNJ-438
Mittarilukema
32 000 km
carVertical Varmenna mittarilukeman aitous
20 % alennus
Moottori
1,3 l, Bensiini
Vuosimalli
2020
Vaihteisto
Automaatti
Vetotapa
Etuveto
Toimistomaksu
199 €
Korimalli
Viistoperä
Auton tyyppi
Henkilöauto
Väri
Valkoinen
Rengaskoko
205/60 R16
Vannekoko
16″
Omistajia
1
Avaimia
2
Liikennekäytössä Suomessa
62 kpl
Ohjauslaite
Vasemmalla
Tuontiauto
Ei
VIN-numero
VF1R8700363782146
maksimi.fi-ID
123781
Nettiauto-ID
15914555

Tekniset tiedot

Teho
110 kW / 150 hv
Kiihtyvyys (0–100)
9,5 s
Huippunopeus
210 km/h
Polttoaineen kulutus
6,7 l/100 km (yhdistetty)
Henkilömäärä
5
Ovien lukumäärä
4
CO2-päästöt
146 g/km
Omamassa
1 343 kg
Kokonaismassa
1 746 kg
Suurin vetopaino
1 200 kg
Vetomassa (ei jarruja)
670 kg
Mitat (p × l × k)
4 122 × 1 778 × 1 566 mm
Ensirekisteröinti
9.10.2019
Viimeisin katsastus
7/2026

Vaihteisto
Automaatti

Varusteet

  • Adaptiivinen vakionopeudensäädin
  • Avaimeton käynnistys
  • Peruutuskamera
  • Pysäköintitutka

Varusteluarvio

Pyyntihinta: 16 490 €

Yli markkinahinnan

Markkinahinta-arvio 14 700 €

Perustuu pyyntihintoihin

Verrattu 209 saman mallin lähivuosimallien autoon (myynnissä olevat ja äskettäin myynnistä poistuneet ilmoitukset).

Arvion muodostuminen

  • Perusarvo (Renault Captur, vm. 2020) 11 330 €
  • Matala mittarilukema +2 640 €
  • Automaattivaihteisto +710 €
  • Autoliikkeen myymä +20 €
  • Markkinahinta-arvio 14 700 €

Ilman tilastollisesti erottuvaa vaikutusta tässä ryhmässä: pysäköintitutka.

13 000 €14 000 €15 000 €16 000 €17 000 €16.7.202631.7.202616.8.202631.8.2026
PäiväHintaMuutosIlmoitus
16.7.202613 500 €Yksityinen myyjä
11.8.202616 490 €Vaihtoautomaa Jyväskylä

Seuraava katsastus arviolta 7/2028

Aikaa on noin 23 kuukautta. Alle 10-vuotias auto katsastetaan kahden vuoden välein. Ilmoituksen mukaan auto on katsastettu 7/2026.

Tarkista Traficomista

Hylkäykset samanikäisillä autoilla

5 vuotta vanhoista bensiinikäyttöisistä henkilöautoista hylättiin määräaikaiskatsastuksessa 7,8 % vuonna 2025 (7 506 katsastusta, ajokilometrien mediaani 76 000 km).

Myyntijaksot

Yksityinen myyjä, Parainen, Varsinais-Suomi 13 pv
Vaihtoautomaa Jyväskylä, Keski-Suomi 20 pv myynnissä
16.7.202631.7.202616.8.202631.8.2026

kauppa

Kaupat

MyytyHintaMittarilukemaMyyntiaikaMyyjä
30.7.202613 500 € 31 735 km 14 pvYksityinen myyjä, Parainen, Varsinais-Suomi

Ilmoituksen muutokset

PäiväMikäMuutos
11.8.2026Myyjä vaihtui Yksityinen myyjäVaihtoautomaa Jyväskylä
11.8.2026Pyyntihinta Vaihtoautomaa Jyväskylä13 500 € → 16 490 €
11.8.2026Mittarilukema Vaihtoautomaa Jyväskylä31 735 km → 32 000 km

Katso tarkemmat historiatiedot carVerticalista: raportti kokoaa auton mittarilukemat, mahdolliset vauriot, aiemmat omistajat ja rekisteröinnit.

Katso historiaraportti
MAKSIMI −20 % raportista
Palvelun tarjoaa carVertical

Autoliikkeeltä ostaessa kannattaa kysyä rahoitustarjous suoraan liikkeestä. Ennen sitä kannattaa kuitenkin hakea lainatarjous myös Rahalaitokselta: näet vertailukohdan liikkeen tarjoukselle ja voit neuvotella paremmat ehdot.

Tarjousten katsominen on maksutonta eikä velvoita mihinkään. Rahalaitos kilpailuttaa puolestasi jopa 25 luotonantajaa yhdellä hakemuksella.

500 € 70 000 €
10 vuotta
1 vuosi 10 vuotta
Arvioitu kuukausierä n. 186 €/kk
Katso tarjoukset
Kilpailutuksen tarjoaa Rahalaitos

Kuluttajansuojalain mukainen todellinen vuosikorko on 7,48 % laskettuna lainasummalle 7 500 €, kun takaisinmaksuaika on 9 vuotta, tilinhoitomaksu 5 €, avausmaksu 35 € ja nimelliskorko 5,80 %. Takaisinmaksettava summa on tällöin 10 215 €, eli 94 €/kk. Luottokortin todellinen vuosikorko voi olla 18,97 % laskettuna käytetylle lainalle 1 500 €, kun takaisinmaksuaika on yksi vuosi ja nimelliskorko on 17,50 %. Takaisinmaksettava summa on tällöin yhteensä 1 646 € eli 146 € kuukaudessa. Lopullinen todellisen vuosikoron määrä, laina-aika ja lainan kuukausierä ovat lainasopimuksessa. Luotonantajat tekevät lainasopimuksen asiakaskohtaiseen arvioon perustuen. Tarjottava nimelliskorko voi vaihdella välillä 4,19 % – 20 % ja vuosittaiset lainakustannukset välillä 0 – 150 €. Tarjottava laina-aika vaihtelee 1–20 vuoden välillä. Tarjottavat lainasummat ovat 500 € – 70 000 €.

Ajoneuvovero vuonna 2026 voimassa olevien verotaulukoiden mukaan.

  • Perusvero 153 €/v
  • Käyttövoimavero 0 €/v
  • Ajoneuvovero yhteensä 153 €/v

Perusvero määräytyy CO₂-päästöstä (WLTP), 146 g/km.

Vuonna 2019 ensirekisteröityjen bensiinikäyttöisten henkilöautojen keskipäästö oli 143,9 g/km (WLTP). Tämän auton päästö on 2 g/km suurempi.

Arvioitu vuotuinen vakuutusmaksu (liikennevakuutus + laajakasko).

Kuljettajan ikä 45 v
  • Liikennevakuutus230 €/v
  • Laajakasko540 €/v
  • Vakuutus yhteensä770 €/v

≈ 64 €/kk

Pyydä tarjous
Palvelun tarjoaa POP Vakuutus

Lopullinen hinta riippuu mm. vahinkohistoriasta ja asuinpaikasta, ja se määräytyy tarjouksessa.

Muista tarkistaa renkaiden kunto myyjältä.

Renault Captur (2019–2020) · 1.3 TCE. (110kW)

Tähän autoon sopivat rengaskoot

  • 205/55 R17 Alkuperäinen
  • 205/60 R16 Alkuperäinen
  • 225/35 R20 Suositeltu
  • 225/40 R19 Suositeltu
  • 225/45 R18 Suositeltu
  • 225/50 R17 Suositeltu
  • 195/65 R15 Suositeltu

Tähän autoon sopivat vannekoot

15″
16″
17″
18″
19″
20″

Alkuperäinen vannekoko: 17″

Mitä koot tarkoittavat?

Renkaatvaihtoon.fi takaa, että renkaat sopivat juuri tähän autoon (GNJ-438).

Tilaa renkaat Katso myös vanteet →

Usein kysyttyä tästä autosta

Mikä auto on rekisterinumerolla GNJ-438?

GNJ-438 on vuoden 2020 Renault Captur TCe 150 EDC-aut Fête, jonka mittarilukema on 32 000 km. Auto on myynnissä hintaan 16 490 €.

Paljonko Renault Captur TCe 150 EDC-aut Fête maksaa?

Renault Captur TCe 150 EDC-aut Fête on myynnissä hintaan 16 490 €.

Onko tämän auton hinta hyvä?

maksimi.fi:n hinta-arvion mukaan pyyntihinta on yli markkinahinnan (arvioitu markkinahinta 14 700 €).

Kuinka kauan tämä auto on ollut myynnissä?

Auto on ollut myynnissä vähintään 20 päivää. Ilmoitus tuli maksimi.fi:n seurantaan 11.8.2026.

Onko tämä auto ollut kaupan aiemmin?

Kyllä: autolla on yksi aiempi myyntikerta. Edellisen kerran auto myytiin 30.7.2026 hintaan 13 500 €, ja sen jälkeen sillä on ajettu noin 265 km lisää.

Minkä vuosimallin auto on?

Auto on vuosimallia 2020 ja se on ensirekisteröity 9.10.2019.

Paljonko autolla on ajettu?

Auton mittarilukema on 32 000 km.

Milloin auto pitää katsastaa seuraavan kerran?

Ilmoituksen tietojen perusteella seuraava katsastus on arviolta 7/2028. Alle 10-vuotias auto katsastetaan kahden vuoden välein.

Kuinka yleinen vuoden 2020 Renault on Suomessa?

Suomessa oli 30.6.2026 liikennekäytössä 2 553 vuonna 2020 käyttöön otettua Renault-merkkistä henkilöautoa. Se on 2,1 % kaikista sinä vuonna käyttöön otetuista autoista, ja 15. yleisin merkki tuolta vuodelta 33 merkin joukossa. Yleisin käyttövoima tässä joukossa on bensiini (82 %). Luku on tilannekuva koko autokannasta, ei myynnissä olevien määrä.

Millä käyttövoimalla ja vaihteistolla auto on?

Käyttövoima on bensiini ja vaihteisto on automaatti.

Mitä varusteita autossa on?

Huomionarvoisia varusteita ovat muun muassa Adaptiivinen vakionopeudensäädin, Peruutuskamera, Avaimeton käynnistys, Pysäköintitutka. Koko varustelista on tällä sivulla.

Paljonko auton ajoneuvovero on?

Ajoneuvovero on 153 € vuodessa. Summa muodostuu perusverosta, joka määräytyy CO₂-päästöstä tai kokonaismassasta, ja käyttövoimaverosta, jota maksetaan muusta käyttövoimasta kuin bensiinistä.

Mikä rengaskoko autoon sopii?

Auton alkuperäinen rengaskoko on 205/60 R16.

Missä Renault Captur TCe 150 EDC-aut Fête sijaitsee?

Auton sijaintimaakunta on Keski-Suomi (Jyväskylä, Keski-Suomi).

Montako omistajaa autolla on ollut?

Ilmoituksen mukaan omistajia on ollut 1.

Paljonko auton pitäminen maksaa vuodessa?

Arvio on 923 € vuodessa: ajoneuvovero 153 €, vakuutus 770 €. Vakuutus ja energia ovat arvioita, ajoneuvovero on laskettu auton omista tiedoista.

Kuka autoa myy?

Myyjänä on Vaihtoautomaa (Jyväskylä).

Mistä näen tämän auton hintahistorian?

Tältä sivulta näet auton pyyntihinnan muutokset, myyntijaksot ja ilmoitukseen tehdyt muutokset.